iet museum Druin, zoals nier aange- inengezicht een wapen etter N ver is voorzien, ten werden, :n. oet worden ezichtskrui- ;erd. 'ging opge- vijzer' en in 1: sinds een w»>* Op deze foto is de baardmankruik te zien net nadat die was opgegraven door een zoon van Jan Meijer. Een kleine twee jaar later werd op minder dan een meter afstand een vrijwel identieke kruik gevonden door Dick Meyer. Die kruik is als bruikleen in het Westfries Museum terechtgekomen. Met dank aan Peter Eggers voor de foto en de informatie. Geschiedenis De geschiedenis van steengoed, ook wel gres genoemd, begint in de dertiende eeuw. Toen was men in staat temperaturen van ongeveer 1250° C te bereiken. Bij deze hoge temperaturen zakken de meeste kleisoorten in elkaar. De klei die in het Rijnland wordt gewonnen blijft wel zijn vorm hou den. Bepaalde bestanddelen van de klei smelten bij deze temperatuur. Dit wordt 'sinteren' genoemd en levert een waterdicht product op. In ons land kennen we uit die tijd de zogenaamde Jacobakannetjes. In de buurt van Keulen en Frechen was de klei weinig ijzerhoudend waardoor de producten bijna kleurloos uit de oven kwamen. In de tweede helft van de zestiende eeuw kwam er een nieuwe blauwe kleurstof (saffer). Deze werd kenmer kend voor de producten uit het Westerwald. Iedereen kent wel de Keulse potten. In de tweede helft van de zeventiende eeuw ging men ook een paarsbakkende, op basis van mangaanoxide gemaakte kleurstof gebruiken. Museum Bulletin 25

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 25