t de pen van Wilma den Engelse n de grote vitrine 'Arm en Rijk' op de eerste verdieping van het museum ^staat hij: mijn favoriete baardmankruik! Bijna dertig centimeter hoog is hij en prachtig van kleur. Niet bruin, zoals de meeste baardmannen, maar bijna zandkleurig met wat summier aange brachte blauwe glazuur. De schenkzijde van de hals is voorzien van een baardig mannengezicht in reliëf. Op de buik bevinden zich drie gestempelde reliëfs waarop een wapen staat afgebeeld en de naam LANSBERG. In deze naam staat de letter N ver keerd om. Aan de onderkant is het glazuur wat uitgelopen. Hij is voorzien, zoals bijna alle baardmannen, van een verticaal oor. Baarmannen werden, meestal bruin geglazuurd, vervaardigd in de omgeving van Keulen. Of er een betekenis aan de afbeelding van de baardman moet worden toegekend is niet duidelijk. Misschien zijn ze ontleend aan de gezichtskrui ken uit Raeren die op Romeinse gezichtskruiken waren geïnspireerd. Deze baardman is in 1983 door de Oudheidkundige Vereniging opge graven op het terrein van de voormalige kleuterschool 'De Wegwijzer' en in bruikleen aan het museum gegeven, (inventarisnummer 00586) Mijn belangstelling voor deze kruik is voor de hand liggend: sinds een paar jaar verzamelen Leo, mijn echtge noot, en ik potten, kruiken en ander verpakkingsmateriaal van steengoed. Twee jaar geleden hebben we onze va kantie doorgebracht in het Westerwald in Duitsland. Er zijn daar nog steeds heel veel pottenbakkerijen. We bezochten er musea, werkplaat sen en een groeve waar de klei wordt gewonnen die gebruikt wordt voor steengoed. In het 'Tonbergbaumuseum Westerwald' (Ton=klei) in Siershahn kregen we zelfs een privé-rondleiding, compleet met uitleg over het ontstaan van de kleilagen en de verschillende soorten klei, van een man die vroeger opzichter was bij een naast het muse um liggend kleiverwerkingsbedrijf. 24 Museum Bulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 24