In de kerk ontvangen de deelnemers een lunchpakket en koffie of thee. Na de lunch wordt het Kleinste Huisje van Schermerhorn bezocht, een herbouwd tuindershuisje met een inrichting uit grootmoeders tijd en bo demvondsten uit de zestiende en zeventiende eeuw. Achter het huisje ligt op dat moment al de fluisterboot van Staatsbosbeheer aangemeerd, die om 13.30 van wal steekt voor een rondvaart door de Eilandspolder. Om 15.30 uur komt de fluisterboot weer bij de Museummolen aan. Molen De Museummolen is de middelste van de drie watermolens aan de Noordervaart, die tussen 1633 en 1635 gebouwd werden. Door glazen platen in de vloer en in de spilkast wordt de werking van een watermolen duidelijk gemaakt. Beneden in de molen is een authentieke 19de eeuwse molenaarswoning te bezichtigen. Tevens herbergt het museum een uitge breide collectie molenmakersgereedschappen. De molen is tot in de kap te beklimmen. Kerk De Grote Kerk van Schermerhorn is gebouwd rond 1635. Bijzonder is dat er - als gevolg van armoede en zuinigheid - in de loop der eeuwen weinig is veranderd aan het interieur uit de zeventiende eeuw. De ge brandschilderde ramen behoren tot de mooiste tien van Nederland. Kleinste Huisje Het Kleinste Huisje is een tuindershuisje, zoals er vele op het oude Schermereiland stonden. Het interieur is voor velen een feest van herken ning. Vaartocht Met de elektrisch aangedreven fluisterboot van Staatsbosbeheer wordt een 'ontdekkingstocht in de Eilandspolder ondernomen. Nieuw land, de Beemster en de Schermer, omringen het oude land, de Eilandspolder. In de Eilandspolder, waar het Staatsbosbeheer een typisch veenweidege- bied beheert, treft men een grote rijkdom aan planten en vogels aan. Plan ten als rietorchis, zonnedauw, veenpluis en groot nimfkruid zijn hier te vin den. Voor vogels is het hier een eldorado: Grutto, Kievit, Tureluur, Smient en Wintertaling hebben hier hun domein. Lepelaars komen er voedsel zoe ken, de Bruine Kiekendief broedt er. Dit bijzondere gebied is niet alleen het terrein van vogels en planten. In de tiende en elfde eeuw vestigden zich hier de eerste menselijke bewoners 13

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 13