raden van wijze mannen op een goed moment kapsones kregen, mochten er in deze gemeente geen buurtjes en stegen meer voorkomen. Waarschijn lijk vond men dit een teken van "armoede" en werden zij afgeschaft en stra ten kregen "echte grote mensennamen". Het Achterombuurtje werd Noor derstraat chic en deftig, maar omdat na samenvoeging van Graft met De Rijp er ook al een Noorderstraat in West-Graftdijk was, werd het terug ge doopt naar 't Achterom. Om dezelfde reden hebben we geen Kerkesteeg meer maar een Kerkstraat. Dus buurtgenoten, altijd opgepast, want wij hebben nog de rijkdom van een Rolderspad, Zeilmakerspad en Kralinger- buurt, hou ze in ere. Aan het Achterombuurtje woonden de families Jan Bruntink, later Henk Mul, Jan Roelofsen, Dirk Ent en Henk Roelofse. De tuinderij van Jan Roelof- sen gaf zijn nering in de vorm van witloftrekkerij en stekerij, het tulpenbol len sorteren, pellen, drogen en verzenden, 's Zomers kwamen daar ook de augurken bij die via de vlet uit het Ouweland werden aangevoerd om voor aan het Oosteinde te worden opgetast, alwaar de fa. Jan de Boer ze weer op kwam halen voor de veiling in Purmerend. Aan de achterzijde van het Oosteinde, maar aan het Achterombuurtje hingen dikwijls de netten en visfuiken van Niek Molenaar, beter bekend als de "Poolse Jood". Naast zijn activiteiten als binnenvisser haalde hij met zijn bakfiets lompen en oude metalen op. Deze werden naast zijn huis en in een klein pakhuisje dat helaas ter ziele is gegaan, opgeslagen. De lompen wer den altijd gewassen en zo hing er voor onze woonkamerramen een bonte verzameling van textiel. Zo nu en dan werden de oude metalen "oud ijzer" afgevoerd door middel van een grote vrachtwagen die geheel met de hand werd geladen door plusminus vier mannen. Als kind zijnde, is mij dit bij ge bleven als een gigantische arbeid terwijl ik nu naar de opslagplaats kijk waar nauwelijks een luxe wagen kan staan, wat zijn kinderogen soms be drieglijk. Bij de andere toegang tot het Achterombuurtje, de steeg bij Dirk Prins langs, woonde Bart Visser, loodgieter en kachelsmid van beroep. Als annex had hij ook nog een fietsenmakerij, met aan de overzijde een fietsenwinkel. Achter de winkel was het woonhuis van de familie Ab van Dalen, thans de fam. Warnaar. Vaak zaten we als kinderen bij Visser op het stoepje in de zon voor de deur van de werkplaats als buurman Visser bezig was met een kachelpijp die toen nog werd geklonken, soms zelfs gerepareerd. Het ge beurde regelmatig dat buurman Visser vroeg om voor hem een pakje siga retten te gaan halen bij Dirk Tol, hetgeen je als kind nauwelijks kon weige ren. Kennelijk heb ik het zo vaak gedaan dat het merk "Three Castles" me nog is bijgebleven. En als er dan een nieuwe sigaret werd aangestoken dan

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 15