flink aantal kinderen die altijd vader en moeder moesten helpen met het bezorgen van dagbladen en reclamefolders tot aan De Woude toe. Zoals ik nu terug kijk naar dat Oosteinde van toen dan woonden daar heel veel kin deren, oa. familie Noe 7?, familie Hoogeboom 6, 2x familie Bommer 8 3, familie Roelofsen 6, familie Ent 5, familie Mul 7 en de kleinere gezinnen niet genoemd. Dat betekende 's avonds ook altijd pret op straat, want het verkeer was toen nog geen spelbreker. Iets verder staat het pakhuis De Hoop, heel recent gerestaureerd en in ere hersteld nadat "de hoop" bijna was opgegeven! Ook bij De Hoop of lie ver gezegd de Maalderij van Nat stonden altijd de toegangsdeuren open. Als kind kon je met enige schroom binnenlopen en kijken naar het laden en lossen van graan op vrachtwagens of in de schepen achter de Maalderij. Boeren brachten hun graan soms zelf met tractoren en aanhangwagens of het werd gebracht door transportbedrijf Jan de Boer. Na de bewerkingen (drogen, mengen etc.) werd het graan in de beurtschepen van fa. S. Visser verscheept naar de meelfabriek van Wessanen of elders. Ook het omgekeer de vond plaats, waarbij het graan uit zeeschepen uit Rotterdam of Amster dam naar De Rijp werd gebracht om het daar in De Hoop te bewerken. Zoals ik al zei werd er niet gesproken over "De Hoop" maar altijd over "de maalderij van Nat". Voor kinderen was er altijd wel wat te beleven. Soms liet je het graan via de gaatjes in de jute zakken in een zakje lopen om die vervolgens thuis te laten samenbakken en/of smelten met stroop tot reepjes. Naast het Rijper Wapen (thans Jan Janszoon Weltevree) stond een woon huis van de familie Zwart dat later werd verbouwd tot pakhuis/garage en materiaalopslag van de fa. D. Ent. Zo verlaten we het brede gedeelte van het Oosteinde waar we hebben kunnen lezen dat daar heel veel bedrijvigheid heeft plaats gevonden en dan spreek ik niet over 100 of meer jaren geleden, nee mijn geboortejaar is 1947 dus rekent u maar uit. Wanneer straks Duin- maijer en Ent definitief verhuizen dan is er sprake van slechts 50 jaren re cente historie. Tegenover De Hoop staat het dubbele woonhuis van Jo en Niek Bom mer, welke laatste een slijperij naast zijn werkzaamheden van timmerman onderhield onder de naam SLINBO. Vooral zaterdags en 's avonds was daar enige bedrijvigheid. De slijperij lag aan de steeg naar het Achterombuurtje. In de winter was er verhoogde drukte vanwege het schaatsen slijpen. Bommer had een speciaal recept voor het slijpen van schaatsen op een zogenaamde natte steen. Omdat het geheim moest blijven werd het achter gesloten deuren uitgevoerd. We lopen nu het 't Achterom langs, vroeger heette het -buurtje maar omdat de gemeente De Rijp en haar toenmalige

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 14