Een zomerse foto van het brede Oosteinde met rechts op de voorgrond de uitspan ning Eendracht. (foto: Museum inv.nr.01831) haag met prachtige zilverkatjes. De takken van deze struik of boom waren diep rood van kleur en droegen in het voorjaar die letterlijk schitterende zilverkleurige katjes. Samen met vriend Kees van Petten gingen we die 's avonds stiekem snijden, voor de verkoop. Hoewel je de eigenaresse van de tuin wel kende als zeer oude vrouw met de bijnaam van Ootje van Vliet en ook kon weten dat ze niet in staat zou zijn je te pakken, was je toch "bang" voor haar (waarschijnlijk het geweten). In de Eendracht werden heel beperkt activiteiten gehouden, maar een was er altijd de tentoonstelling voor de huisvlijt en floralia. Als kind bracht je samen met vele anderen een werkstukje en dan kwam heel het dorp dat bekijken. Als je "mazzel" had won je nog een prijsje ook. In de herfst gebeurde het naar mijn herinnering toch zeer regelmatig dat de grote tuin achter de Eendracht geheel blank kwam te staan, ten gevolge van hoge waterstanden in de Ringvaart. Ook het huis van de familie Verwer, nu Dirk Mars, was menigmaal onbereikbaar. Dan lagen er loopplanken langs het huis naar achteren. Soms was de waterstand zo hoog dat zelfs het water over de straat van het Oudelandsdijkje het Ouweland weer in liep. Wanneer dat gebeurde waren de straatjes naast het huis van opa en oma Marrees, de ouders van buurvrouw Bunschoten, thans Joop Beumer, maar ook bij de familie G. Groot, op dit moment het woonhuis van Arie en Lia Hoogeboom, door hun stenen stoepen net watervallen geworden. In de timmerwerkplaats van Hamstra kon er niet gewerkt worden, omdat op die 118

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 10