- Nieuwe bestemming voor het oude torenuurwerk van Oost-Graftdijk Het plan bestaat het oude torenuurwerk van de Ned. Herv. Kerk van Oost-Graftdijk na restauratie een plaats te geven in het nieuwe Museum In 't Houten Huis aan de Rijper Tuingracht. Samenhangend met dit plan is er het voornemen door middel van archiefonderzoek de geschiede nis van het uurwerk te achterhalen. Daarvan is namelijk niet zo heel veel bekend. Duidelijk is dat het een smids-uurwerk is, zoals onder andere ook het oude uurwerk in de Rijper toren. Dat van Oost-Graftdijk is overigens wel veel be scheidener van afmetingen. Het meet 89,5 bij 55,5 cm in lengte en breedte en het is 88 cm hoog. De jongste geschiedenis van het uurwerk is dat het, na verwijdering uit de toren van Oosterbuurt in opslag heeft gestaan bij de gemeente. Tijdens de Leeghwaterfeestweek, in 1975, heeft het in de etalage van Cees van Straaten aan de Kleine Dam gestaan. Nadien is het in de gemeentelijke op slag "ontdekt" door Ton Könst (van "VoPo-pompen"). Hij heeft het in zijn werkplaats aan het Oosteinde een flinke opknap beurt gegeven en ontbrekende onderdelen er bij gemaakt, zodat het weer gangbaar kan worden "vertoond". De Stichting tot Behoud van het Torenuurwerk, waarvan de heer Könst actief lid is, heeft voor een gedetailleerde beschrijving gezorgd, van de hand van ing. L.J.M. Heijst, secretaris van de technische commissie van de Stichting. Het uurwerk heeft tot in de jaren '60 dienst gedaan voor de openbare tijdaanwijzing in Oost-Graftdijk, als éénwijzeruurwerk. Het is toen vervan gen door een elektrisch mechaniek. Sindsdien wordt op de toren van Oos terbuurt de tijd aangegeven met twee wijzers. Deze verandering komt overeen met de tijdaanwijzing op de torens van De Rijp, Graft en West-Graftdijk. Ook daar geschiedde de aanwijzing oor spronkelijk met één wijzer op elke wijzerplaat. In Graft is dat zelfs tot aan de sloop van de kerk in 1951 zo gebleven. De vervanging van het oude uurwerk in de Oosterbuurter toren is onge veer gelijktijdig uitgevoerd met die in de toren van West-Graftdijk. Het al daar oorspronkelijk aanwezige uurwerk bevindt zich nu in het klokkenmu seum te Asten (NB). Het eveneens te West-Graftdijk destijds aangebrachte elektrische uurwerk heeft hetzelfde lot ondergaan als dat in Oost-Graftdijk: het moest wegens aanzienlijke slijtage na circa 30 jaar worden vervangen 28 Museum

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 28