De Tilbrug. In 'Gebouwd in De Rijp' (1991) staat op de bladzijden 26 en 27 een prach tige plattegrond afgedrukt van de gemeente De Rijp in 1871. Deze is van de hand van landmeter Fritsen. Op de kaart is te zien hoe het dorp uit een groep eilanden bestaat die door bruggen met elkaar zijn verbonden. Zoals bekend, is in De Rijp sprake geweest van grote activiteit, die te maken had met de scheepvaart. Allerlei bedrijven waren op de eilanden gevestigd die het best over water te bereiken waren. Boten voeren af en aan. Vaak waren dit schepen met masten, waarvoor het nodig was dat de bruggen die zij passeerden wijd open konden. Dit waren ophaalbruggen. De Dambrug en de Kralingerbrug over de Tuingracht. De brug aan het Rolderspad, de brug achter de kerk langs de Tuingracht, de Langebrug aan het gelijknamige pad, de bruggen die de verbindingen vormden naar en tussen de Buurtjes. Noem maar op. Maar vergeet niet de brug die altijd belangrijk is geweest om van De Rijp naar Graft te gaan: de Tilbrug. Laatstgenoemde brug gaan we wat nader bekijken. Een conflict. Vermoedelijk was al rond 1550 sprake van een 'wipbrug' op de plaats aan het einde van de Rechtestraat en het begin van het Westeinde. Bij een Over de naam Tilbrug. Bij het horen van de naam Tilbrug vraag je je af wat til eigenlijk betekent. Volgens een etymologisch woordenboek, een boek waarin de oorsprong van woorden wordt beschreven, betekende het woord til: brug. Het kan zijn dat in de tijd dat het woord til al verouderd was, de plaats van de brug en de directe omgeving til bleef heten. En dat aan het oude til later het woord brug is toegevoegd. Zo kan het woord Tilbrug ontstaan zijn. Het woord til komt ook voor in de naam Schermertilje. Schermertilje, of in de volksmond Schermertielje, is een eiland in De Gouw op zo'n 1250 meter ten noorden van De Rijp. Van het Noordeinde van Graft naar Westbeemster liep vroeger een kerkepad dat over het eiland voerde. Hier lagen destijds twee bruggen die het eiland met de wallenkanten ver bonden. Eén ervan lag over de op deze plaats smalle Gouw. Voor een brug werd lang geleden het woord til gebruikt. Zo zagen we al. Het woord Schermereiland is ingekort tot Schermer en er is het verkleinwoord van til aan toegevoegd. Zo ontstond de aanduiding Schermertilje. 13

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 13