van mening over het onderhoud van de weg, het oordeel van Gedeputeerde Staten zou worden ingeroepen. Nadat ook de gemeenteraad van Alkmaar in haar ver-gadering van 27 febr. 1855 het ontwerp-contract had goedge keurd, werd de definitieve tekst vastgesteld en op 21 april 1855 gepasseerd, luidende als volgt: Het College van B W, vertegenwoordigd door Mr. Pieter Abraham de Lange, Burgemeester en Jacobus Theodorus Koorn, Wethouder, ge- authoriseerd bij Besluit van de Raad van 14 maart 1855, en Jhr. Daniël Carel de Dieu Fontein Verschuir van Heilo, Dijkgraaf en Arie Konijn, Heemraad, geauthoriseerd bij Besluit van 10 februari 1855 van Dijkgraaf en Heemra den en van 30 augustus 1854 van Hoofdingelanden, besluiten tot de aanleg van een weg langs de Noordervaart van de Omval tot aan de dijk bij Scher- merhorn en verder over die dijk tot aan de brug over de Ringvaart bij even- gemeld dorp en zijn overeengekomen: Art. 1De bedoelde weg zal vanwege de gemeente Alkmaar worden ge legd langs de zuidzijde van de Noorder- of Alkmaardervaart op den voet als bij de bestekken, vastgesteld bij Raadsbesluit van 1 november 1854 en vol gens de daarin aangebrachte wijzigingen bij Raadsbesluit van 27 februari 1855; Art. 2. Het polderbestuur van de Schermeer zal fl. 10.000,- bijdragen in 10 jaarlijkse termijnen; Art. 3. Het polderbestuur kan ten allen tijde de aanleg van de weg exami neren en heeft het recht een opzichter daartoe aan te stellen; Art. 4. Nadat de weg gereed zal zijn en in beheer en onderhoud aan het polderbestuur zal zijn overgedragen, krijgt de gemeente Alkmaar het recht "toezicht te houden, dat de bedoelde weg ten eeuwigen dage in voldoende staat worde onderhouden en niet op mindere breedte" zal worden gebracht. Het polderbestuur was verplicht alle gec onstateerde defecten ogenblikkelijk te herstellen; bij verschil van mening zal het oordeel van Gedeputeerde Sta ten worden gevraagd.20' Vervolgens werd de aanleg van de weg door een aannemerscombinatie uit Purmerend aangenomen voor fl. 48.000,-.2" Er was ongeveer fl. 7.000,- beschikbaar,22' zodat fl. 41.000,- moest worden geleend. Het was een slech te tijd om geld te lenen, maar een Commissionairskantoor in Amsterdam bleek bereid het bedrag tegen 4'/2% te lenen.23' Reeds op 1 mei 1856 was de weg gereed24' en op 12e werd hij, zowel door het polderbestuur als vanwege de gemeente Alkmaar, in goede orde bevonden; de Schermeer nam het onderhoud formeel op zich en de ge meente Alkmaar dechargeerde, na betaling van de kosten, de aannemer.25' Was hiermee de samenwerking tussen het polder- en het stedelijk 10

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 10