Zooals de toren thans is, is hij sedert honderd jaar. Bouwvalligheid deed het gemeente bestuur in het jaar 1807 besluiten den ouden toren te sloo- pen en daarvoor den thans zijnden in plaats te stellen. Restauratie van den ouden koepeltoren is niet geschied daar de zware kosten den gemeente raad afschrikten. Omstreeks 1700 had hij nog den oorspronkeliken vorm met twee koepels, en was van baksteen opgetrokken. De stichting dateert van begin 1300 kerk en toren hebben dus de Roomsche gezindte toebe hoord en volgens de rijmkroniek "Aen den Abt van Egmont werdt versocht, Een plaets van Godsdienst werdt gebrocht, Een kercksy bouwt rontom een gracht, Daeruyt kreeg't Dorp den naem van Graft. De waterbouwkundige Leeghwater getuigde, dat van de Abtdij van Egmond, de Grafter kerk (de grootste der haar onderhoorige kerken) aan Bonifacius gewijd was vanaf den toren het schip allereerst is getimmerd, daarna het Koor. Leeghwater verhaalde verder, dat het laatst- genoemd 2400 gld. had gekost, en dit in zijnen tijd gerekend kon worden op acht a tien duizend gulden. Dit kerkgedeelte zal waarschijnlik wel in zich gesloten hebben de beide kruispanden ten noorden en zuiden, en is het volgende hiermede wel in verband te brengen. In een' fundatie brief van eene vicarij tot de Grafter kerk d.d. 20 Aug. 1467 staat o.a. "VAhij Gerryt BarwoutszAndries LouwszJan AndrieszPieter GhsrrytszPieter Ciaesz ende Pieter Claes van Neck hebben bij consent des Eerbaren Heeren Meester Joris Jaquet, ons pastoirs van Graft des Bisdoms van Utrecht gesticht ende beghift, stichten ende beghiften met desen tegenwoirdighen brieve eene ewighe cappelrije ofte vicarije in die capellen, die de ghemeen bueren uuten Rijp timmeren ende maeken in die parochije van Graft voirsz. in die ere Gods, sijner ghebenediden moeder ende maghet Maria ende des heylighen apostel Sinte Pieters. Door den genoemden Leeghwater werd verder nog aangemerkt dat timmerlieden van Delft de kerk hebben getimmerd, en de Secretaris dier tijden Jan Lourensz (deze was in 1588 Secretaris van Graft) wist bij over levering, dat het fundament van den steenen toren de diepte had van een mans lengte. In den opkomenden tijd van Graft hebben kerk en toren hunne voltooi- 126

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 6