De westzijde van Noordeinde bij de voormalige schuilkerk in een situatie van ongeveer 80 jaar geleden. Op de voorgrond (vlnr) Antje Oortwijn, getr. met Pieter Bruin, staande voor haar huis. Voor het wagenhuis van de familie Bruin staat met de bakkerskar bakker Willem van Tiel met zijn zoon Cor en geheel rechts staat Klaasje Blaauw voor haar winkeltje. Klaasje was ongehuwd en had twee kinderen. Zij is 90 jaar geworden; op tachtigste schaatste ze nog op het Noordeinder meertje. Model voor de prent stond een ansichtkaart uit de collectie van de voor zitter van de club de heer Gervien de Jong. Een afdruk van de ansichtkaart is in de voornoemde Chronyke afgedrukt. De reden van aanbieding is ach ter op de originele prent op een papiertje uitgeschreven in het zwierige handschrift van de heer De Jong. De tekening is destijds gemaakt door Maarten Oortwijn. De naam van deze Waterlandse tekenaar zullen velen zich herinneren. Maarten Oortwijn werd geboren op 11 februari 1912 en overleed één dag voor zijn 84e verjaardag in 1996. Na de Kunstnijverheidschool in Amsterdam is hij als reclametekenaar begonnen bij de Farmaceutische Fabriek Beiersdorf. Na de oorlog is hij zelfstandig tekenaar geworden en werkte in opdracht van regionale kranten (Nieuwe Noordhollandse Courant en De Typhoon) maar illustreerden ook boeken en de afleveringen van De Speelwagen. Naast bekendheid als de corschilder heeft hij schilderijen gerestaureerd voor o.a. het café Spaander in Volendam. Zijn welbekende pentekeningen van typische Noordhollandse stads- en dorpsgezichten in de NNC staan bij vele Waterlanders nog vers in het geheugen. Bedoelde krant heeft het resultaat van 35 jaar in 1980 in een ringband doen verschijnen. Met deze Kerstprent 2000 hopen wij u weer verrast te hebben en in de juiste sfeer te brengen en wensen u hiermee alle goeds toe bij het afsluiten van dit jaar en de start van het nieuwe jaar 2001 Fred Hoek 124

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 4