De leskist gaat buiten de regio Museun ïulletin veer 1910 op de voorkant en later op de achterkant. In de encyclopedie staan twee Rijper uitgevers vermeld, t.w. 1. J. Bout. Zaak, gevestigd in De Rijp. Omstreeks 1905 bracht Bout prentbriefkaarten van zijn vestigingsplaats in de handel. 2. J.W. van Raven, Boekhandel en Drukkerij, opgericht in 1854 in De Rijp. Tevens werd handel gedreven in School- en Tekenbehoeften. Er wor den nog andere persoonlijke en zakelijke details vermeld. Er waren echter meer Rijper uitgevers. In 1906 treffen we al kaarten aan van K. Pauw, met deelstreep. In 1919 zien we de eerste kaarten met: Uitga ve van J. Bout en Eisma. Evenwel ook al in 1915 kaarten met: A. Eisma, uit gever, De Rijp. Rond 1920 verschijnt een mooie grote serie kaarten van 13 stuks, uitgegeven door G. Rot Jzn.. Als opvolgers van Eisma zien we later de uitgaven van G.J. Hoogcarspel, daarna Boekhandel De Haan en daarna Nic. Heizenberg. In de jaren dertig wordt H.J. Kaptein actief met het uitgeven van prent briefkaarten. De eerste uitgave van Roel de Gooyer is in 1968. Vanaf 1960 wordt er een datumcode op de prentbriefkaart gedrukt en dat is een voor uitgang. Op Graft treffen we nog uitgevers aan van Grafter prentbriefkaar ten; ln 1904 uitgave P. Kwadijk, een klein aantal prachtige kaarten. Veel la ter, vanaf 1966 komt Jan Stoop met enkele series zwartAvit kaarten van Graft en Noordeinde. Als in 1974 de eerste kleurenfoto kaarten verschijnen, komt daarmee een einde aan de uitgave van zwart/wit kaarten. De geïnteresseerden en verzamelaars van prentbriefkaarten mogen ver heugd zijn met de aanschaf van deze encyclopedie door het Museum en zij zullen zeker graag en veelvuldig van deze aanwinst gebruik maken. Jan Kaptein In de maanden oktober en november is de lesproject 'Een kist op een eiland' op basisschool De Rietkraag te Oostzaan geweest. Het is de eerst keer dat de kist buiten onze regio is geweest. Tijdens de uitleenperiode heeft de school met twee groepen het museum bezocht. De kinderen en begeleiders waren heel enthousiast. Vooraf hadden de kinderen op school al tekeningen gemaakt over de walvisvaart. Een aantal kinderen hadden hun tekening meegenomen naar het museum. Een paar tekeningen staan afgedrukt. 166

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 46