Over Prentbriefkaarten. De bibliotheek van het museum is sinds kort verrijkt met een naslag werk over prentbriefkaarten. De volledige titel van dit tweedelige werk is: "Encyclopedie van de Neder landse Prentbriefkaart" door H. J. Haverkamp, uitgegeven eind 1998 en is een uitgave van "VDP", Vereniging Documentatie Prentbriefkaarten. Dit zijn boeken waar iedere liefhebber of verzamelaar van prentbriefkaarten van kan smullen. Deze beide delen zijn gevuld met alle mogelijke gegevens en wetens waardigheden welke met prentbriefkaarten te maken hebben. Nu zijn er over het hele land wel duizenden mensen die zich met verza melen van dit poststuk bezig houden op welke wijze dan ook en over alle mogelijke onderwerpen, want "het plaatje" is van een verscheidenheid zo groot als de hele wereld. Alles wat afgedrukt kan worden staat ook op een prentbriefkaart. Het is ook een trouwe volger van de actualiteit in alle aspecten van het maatschappelijke leven, in politiek, in de mode, in de sociale bewegingen, vooral in het begin van de eeuw, in rampen, in feeste lijke openingen en feestelijke gebeurtenissen en zo verder. Alle soorten en categorieën staan in dit naslagwerk vermeld. Een paar verzamelonderwerpen wil ik hier noemen als voorbeeld. Dieren, Koninklijk Huis, Trams, Hondenwagens, Oorlog, Dames, Luchtvaart en ga zo maar door. U weet er wellicht zelf ook wel te noemen. Een van de belangrijkste onderwerpen, vooral voor een museum van belang, zijn de topografische kaarten; de dorps- en stadsgezichten en gebouwen. U kunt er van verzekerd zijn dat ieder dorp zijn verzamelaar heeft, of verzamelaars die fanatiek al levenslang achter de plaatjes aanjagen en vaak een grote en nooit complete verzameling hebben van hun dorp of streek. Zo is ook voor de fotoverzameling van het Museum en de O.H.V., in ge- zamelijk beheer dus in één collectie, de prentbriefkaart van zeer groot be lang. De extra waarde van de grote fotocollectie van de O.H.V-Museum is de systematische en uitgebreide beschrijving van de foto's en prentbrief kaarten van het hele Eilandspoldergebied. Zo worden de veranderingen in het beeld van het gebied door de jaren heen vastgelegd. Bovendien wordt dit fotomateriaal zeer verantwoord en toegankelijk bewaard, ieder foto in een melinex-hoes, aan beide kanten zichtbaar. In de encyclopedie staat ook alles over de geschiedenis, het ontstaan en 162 Museui^ul

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 42