Kerstprent 2000 Het wordt met het jaar moeilijker om een kerstprent te vinden in de door ons bedoelde sfeer. Geruime tijd worden deze immers vrijwel al tijd onttrokken uit hetzelfde depot, dat natuurlijk niet onuitputtelijk is. De ze keer vonden we echter de kerstprent elders. In de pastorie van Katholie ke kerk hangt sinds kort weer een gewassen sepia tekening van de schuil kerk van het Noordeinde van Graft. Met de komst van de nieuwe pastoor is deze tekening van de zolder gehaald. De schuilkerk van Noordeinde werd in 1984 beschreven door J. Th. M. Pielage in nummer 1 van jaargang 2 van ons Chronyke. Schuilkerken kwamen voort uit het Plakkaat van 20 december 1581, uit gevaardigd door de Staten Generaal, waarin het de katholieken onmogelijk werd gemaakt hun geloof openlijk te belijden. Met de komst van de Fran sen, begin 1800, eindigde deze episode. Uit het verhaal van de heer Pielage is de passage gelicht van Pastoor Finkenflügel (1875-1890) die over de schuilkerk het volgende schreef: "Ten einde aan het nageslacht bekend blijve welk huis te Noordeinde de katholieken van de parochie tot 1804 als kerk hebben gebruikt, wil ik het zelve zoo naauwkeurig mogelijk beschrijven. Dit nederig huisje lag aan de westzijde van Noordeinde met den voorgevel naar het oosten. De beneden- voorgevel was van steen, de bovenvoorgevel van hout; zij- en achtergevel insgelijks geheel van hout. Anno 1877 was hetzelve genummerd no 11, lag tegenover het huis van den touwslager Lau Bruin en werd bewoond door vier gezinnen, namelijk twee katholieke en twee protestansche; voor woon den Maarten Hoek en zijne huisvrouw Neeltje Grasboer, beiden katholiek; in het midden de weduwe Julian, geboren Grietje Groot, alsmede Luik Slooten en zijne huisvrouw Geertje Kriek, allen protestant; achter aan het water Gerrit Ridder en zijne huisvrouw Mijntje Boots, beiden katholiek.". De prent laat het straatbeeld zien van Noordeinde, kijkend in noordelij ke richting, met het grootste huis op de voorgrond dat gedurende twee eeu wen als schuilkerk in gebruik was. Voor de aardigheid laten we bij dit arti kel een foto zien van Noordeinde met hetzelfde straatbeeld doch vanaf de tegenoverliggende zijde, dus kijkend naar het zuiden. Daarop is de schuil kerk ook te zien met de voorover hangende topgevel en de vrouw in de deur. De nu voorliggende tekening is in opdracht gemaakt van het Gezel schap van de Stille Omgang naar Amsterdam, afdeling De Rijp/Graft bij ge legenheid van het eeuwfeest van het herstel van het Bisschoppelijk bestuur in Nederland en 13 maart 1953 aangeboden aan de Pastoor Holtkamp. 123

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 3