Mijzenpolder, waarin uitgebreid aandacht geschonken zal worden aan de geschiedenis van dit gebied. Zo zal dit boek u meevoeren door de tijd waar in de Mijzen een leengebied was van de graaf van Holland aan de heren van Voorne en aan Roland van Uitkerke (van slot Nijenburg) en zal het verhalen over de enige keer dat de Mijzen verwikkeld raakte in een langdurig proces voor de Hoge Raad (1585-1590). De Mijzen moest voortdurend het hoofd bieden aan de enorme dreiging van het water. De strijd die hiervoor gele verd moest worden en de conflicten die ontstonden met betrekking tot de waterhuishouding tekenen de geschiedenis van de polder. Problemen om trent de waterhuishouding in de Mijzen en omstreken spelen ook nu nog een belangrijke rol en staan centraal in het huidige gebruik en in de toe komstplannen. Beide elementen zullen in het boek aan de orde komen (o.a. het rapport 'Levende Berging' en de nota 'Waterbeleid voor de 21e eeuw'). De Mijzenpolder is grotendeels in haar oorspronkelijke vorm bewaard ge bleven, waardoor historische hoogte- en dieptepunten tot op de dag van vandaag aan het landschap zijn af te lezen. Het is daardoor een gebied met een zeer grote cultuurhistorische waarde dat uitgebreide aandacht verdient. Namens de werkgroep Schermerhorn, Dick Mantel Lijst van verwijzingen Gebruikte afkortingen: RANH Rijksarchief in Noord-Holland; Haarlem ARA Algemeen Rijksarchief; Den Haag RAA Regionaal Archief Alkmaar AWG Archiefdienst Westfriese gemeenten; Hoorn SAW Streekarchief Waterland; Purmerend OAHUS Oud archief Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen; Edam 1Boomkamp, G. De Stadt Alkmaar met haare dorpen; RAA 2. Beekman, A. A. Holland, Zeeland en West-Friesland in 1300; Deel 1 Holland's Noorderkwartier;Geschiedkundige Atlas van Nederland; 1916; Den Haag. 3. Schönfeld, M. Mijzen; Mededelingen van de Vereniging voor Naamkunde te Leuven en de Commissie voor Naamkunde in Amsterdam; jrg 33; 1957; Amsterdam. 4. De Cock, J. K. Bijdrage tot de historische geografie van Kennemerland in de Middeleeuwen op fysisch-geografische grondslag; 1965; Groningen 5. Oppermann, O.Fontes Egmundenses Werken Historisch Genootschap; 3e serie, no. 61; 1933; Utrecht. 6. Blok, D. P. De Hollandse en Friese kerken van Echternach; Naamkunde; jrg. 6; 1948; Amsterdam. 7. Muller Hzn, S. De Kerkelijke indeeling omstreeks 1500 tevens kloosterkaart; deel I. het Bisdom Utrecht; Geschiedkundige Atlas van Nederland; 1921; Den Haag. 8. Koch, A. C. F. Oorkondenboek van Holland en Zeeland tot 1299; 1970; Den Haag. 9. Voets, B. De verhouding van Egmond tot hare Hollandsche parochies; Bijdragen voor de geschiedenis van het Bisdom van Haarlem (BBH); jrg. 1948. 10. RANH Leen- en registerkamer van Holland 1300-1580; toeg. nr. 1; inv. nr. 16; folio 100 (open brieven Albrecht). 157

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 37