De doorbraak van 1889 Het vervolg op dit artikel stopsein te vroeg werd gegeven. Deze sabotage zou het werk geweest zijn van bewoners van de Mijzen.3" De nood in de Mijzen was kennelijk hoog. De dijken in de Mijzenpolder waren, net als in sommige andere oude pol ders, te laag en te zwak. Dat de dijken inderdaad slecht onderhouden waren bleek bij het dramatisch dieptepunt in 1889. De doorbraak viel na een periode van hoogwaterstand. In de nacht van 25 op 26 sept. was het noodpeil bereikt, maar op 26 sept. zakte het boe zemwater weer. Toch begaf op 27 sept. 1889 om 12 uur 's middags de dijk van de Mijzen bij Oostmijzen het. De molenaar gaf het noodsein hoewel de boezem het noodpeil niet bereikt had. De dijkgraaf van Uitwaterende Slui zen machtigde de architect alle molens stop te zetten. De architect van Uit waterende Sluizen ging vervolgens naar de Mijzen om overleg te plegen met de dijkgraaf van het Heemraadschap Mijzen. Na de verzekering van de dijkgraaf dat het gat spoedig gedicht zou zijn gaf de architect, na overleg met de dijkgraaf van Uitwaterende Sluizen, opdracht de uitmaling van de polders tot 29 sept. 's morgens vroeg te staken.32' In het gat werd de schuit van Spaans en een zwaar beladen vlet gelegd en de overgebleven ruimte werd met zakken zand en stenen gevuld. Het gevaar leek bezworen. Om 8 uur 's morgens op 29 sept. begonnen de molens weer te werken maar om 12 's middags werd de ramp compleet; de dijk brak weer door, waardoor de hele polder onder water kwam te staan. Bijna alle bewoners van de Mijzen moesten hun woning verlaten. Met behulp van de genie werd op 1 okt. het gat gedicht.33' Op 9 okt. werd door het bestuur van het heemraadschap een contract afgesloten met de firma C. J. van Spalt waarin bepaald werd dat het water in ten hoogste 30 dagen uit de polder weggepompt zou worden. Het droogmalen moest op 10 okt. beginnen en kostte f 10000,-.34' Dat de reden voor de doorbraak de hoge boezemwaterstand en schade aangericht door een stoomboot zou zijn, werd door de architect van Uitwaterende Sluizen naar het rijk der fabelen verwezen.36' De doorbraak was een gevolg van slecht onderhoud. Dit artikel geeft slechts een beknopt overzicht van de geschiedenis van de Mijzenpolder. De auteur is momenteel bezig met een boek over de 156

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 36