De eeuwenlange strijd tussen de oude en nieuwe polders; sabotage in de Mijzen. Noord-Holland, waaronder Het Lange Rond, samengevoegd tot één of twee 'all-in waterschappen'.29' Toen kort na 1544 (het stichtingsjaar van het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen) de laatste open verbindingen met de zee waren afge sloten (slagdeuren in de Krommeniedam en deuren in de sluis in Edam) was de zogeheten Schermerboezem ontstaan. De meren en kanalen die het water, dat door de molens in de polders in Noord-Holland werd uitgesla gen, opvingen werden samen de Schermerboezem genoemd. In de eerste tijd waren er weinig problemen. De watercapaciteit van de boezem was vol doende groot (40000 ha) en bij eb kon het boezemwater op zee geloosd worden. Maar doordat de droogmakerijen aan de boezem werden onttrok ken werd de oppervlakte van de boezem tot ongeveer 10000 ha geredu ceerd. Bovendien moest er door het dalende land meer water worden opge vangen. De eeuwenlange strijd tussen de oude en nieuwe polders ontstond. De kloof tussen beide was onoverbrugbaar doordat de belangen fundamen teel tegengesteld waren. De diepgelegen droogmakerijen hadden belang bij vrije uitmaling, maar als er te lang uitgemalen werd overstroomde het boe zemwater de lage dijkjes van de oude poldertjes. Duidelijk is natuurlijk dat de droogmakerijen over veilige, hoge dijken beschikten en dat de oude polders af en toe bijna ten onder gingen in het door de droogmakerijen af gevoerde water. Na eeuwenlang getouwtrek werd in 1795 de peilmaling in gesteld.30' Als bij de hoofdseinmolen in Spijkerboor het boezempeil op AP gekomen was, werd er een stopsein afgegeven tot in alle hoeken van de Schermerboezem. Alle molens moesten dan stopgezet worden. Zakte het water weer beneden AP dan mochten de molens weer in werking worden gezet. Omdat door de werking van de wind het waterpeil niet overal in de boezem even hoog was, werd in 1827 het systeem van het noodsein inge steld. Er werden vier poldermolens aangewezen die gerechtigd waren het noodsein te geven. Als het boezemwater bij één van deze molens de hoogte van 8 cm boven AP had bereikt, mocht de molenaar het sein geven dat de bemaling gestopt moest worden.30' Eén van deze vier molens was de Berk- houter molen bij Avenhorn en juist bij die molen speelde zich het conflict tussen de Mijzenpolder en Uitwaterende Sluizen af. In 1875 ontdekte de ar chitect van Uitwaterende Sluizen dat de noodpeilschaal bij de Berkhouter molen een paar centimeters naar beneden geslagen was, waardoor het 155

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 35