Westmijzen (met het kapelletje), dat tot Noord-Schermer/Schermerhorn be hoorde, lag binnen de ringdijk evenals het noordelijke, tot Ursem behoren de, deel van de Mijzen. Aan de noordkant werd de ringdijk aan de Walings- dijk vast gemaakt. Met Noord-Schermer wordt het noordelijk deel van het oude dorp Schermer bedoeld, dat nu verdwenen is. Het oude Noord-Schermer lag ten noorden van het huidige Grootschermer en het strekte zich in noordooste lijke richting uit tot aan het huidige Schermerhorn. Het oude Zuid- Schermer lag ongeveer waar nu het huidige Grootschermer ligt. Het latere Noordschermer is na de drooglegging van de Schermer ontstaan en lag waar nu Stompetoren ligt. Als in dit artikel Noord-Schermer staat wordt het oude Noord-Schermer bedoeld. Onenigheid tussen de naburige bannen Het noordelijk deel van de Mijzen heeft vanaf de ontginning tot Ursem behoord. De noordgrens, die bij de ontginning langs de Leet liep, werd bij de bedijking verschoven naar de Dijkstal (de Banscheidingssloot). Oost- mijzen hoorde vanaf de I4e eeuw tot de Veenhoop, een achttal dorpen (Avenhorn, Oostmijzen, Beets, Berkhout, Grosthuizen, Oudendijk, Schardam en Scharwoude) die bestuurlijk met elkaar verbonden waren tot het einde van de 18e eeuw. Vanaf 1408 viel de Veenhoop onder het poort recht van Hoorn. In het begin van de 17e eeuw vormden Oostmijzen en Avenhorn één banne. Waarschijnlijk was dat ook in de 16e eeuw, misschien nog wel eerder het geval. In 1795 werden Oostmijzen en Avenhorn ge scheiden, maar in 1803 kwamen ze weer onder één bestuur.20' Het gebied van de Mijzen rond het kerkje (Westmijzen) moet, als het voornemen van Machteld van Voorne is uitgevoerd, een zelfstandige banne geweest zijn. Later viel dit gebied onder Noord-Schermer/Schermerhorn. Het onderhoud van de ringdijk was een voortdurende bron van onenig heid tussen de verantwoordelijke bannen. In 1584 kwam het conflict tot een hoogtepunt, de schepenen van Ursem en de vredemakers van Oostmij zen wendden zich tot het gewestelijk bestuur, de Staten van Holland, om zich over het gebrekkige onderhoud van de ringdijk in de banne van Noord- Schermer/Schermerhorn te beklagen. De Staten reageerden hierop met het besluit dat de schouw (controle) van de dijk gezamenlijk moest gebeuren door drie heemraden, uit elke banne één (octrooi van 28 febr. 1585).211 Daarmee kwam Noord-Schermer/Schermerhorn in de minderheid ten op zichte van Ursem en Oostmijzen te staan en protesten van die kant volgden. Op 16 mei 1587 werd door een uitspraak van de Hoge Raad het octrooi bui ten werking gesteld.22' Hiermee werd verhinderd dat er één dijks- of polder- 152

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 32