De bedijking van de Mijzen en de zorg voor de waterhuishouding in de Mijzen Transscriptie: 'Wi Mechteld, vrouwe van Valkenburg, van Vorne ende burchgravin van Zeelant, maken cond allen luden dat wi verdraghen sijn met onsen goeden luden van Misen als een prochikerke te maken in dien ban van Misen ende want Misen een verworpen land gheweest heeft ende het vanouds een prochie gheweest heeft, so vinden wi ene sceidinghe van den banne twischen die van Scermer ende die van Misen totten halven Swette, streckende westwaert also als Misen bedijct is, ende bewesten side van dien dike daer sel die ban of wesen tot Scermer totten grasdike toe, ende den dijc ende dat daer binnen leyt dat zei wesen binnen den ban van Misen. Ende voert van den graesdike te sceiden twischen die van Misen ende die van Urshem so vinden wi den dijc van Urshem ende dien dijcsloet totten banne van Urshem ende wat daer buten zuywaert is, dat vinden wi toten banne van Misen also alst die Misen bedijct hebben. Voerd zo willen wi dat men recht doe binnen Misen met den scepenen die wi daer zetten zuilen binnen den banne, gheliken dat men doet te Scermer ende tot Urssemme. Ende omme dat wi willen dat dit vaste ende stade blive, so hebben wi desen brief opene beseghelt met onsen seghele. In kennisse der waerheit ghegeven in 't jaer ons Heren dusenddriehondertzevenendeviertich des vridaghs na beloken Paeschen'. Eigenlijk was de Mijzen in eerste instantie een koog, een stuk land dat buitendijks ligt, langs de zee of langs daarmee in open verbinding staande meren. De overgang van koog naar polder vond plaats in 1532, toen er een ringdijk om de Mijzen kwam en er een watermolen werd geplaatst. Hieron der worden de termen Mijzerkoog, Mijzen en Mijzenpolder door elkaar ge bruikt. De situatie in Noord-Holland na de ontginning van het veen Na het in gebruik nemen van de veengebieden begon de fatale cyclus van waterpeilverlaging -» inklinking en oxidatie -» waterpeilverlaging. Om het veen geschikt te maken voor akkerbouw moest het veen ontwaterd worden, met als gevolg inklinking en oxidatie (de humus- en veendeeltjes verbonden zich met zuurstof, waardoor het veen langzaam verbrandde). Per 149

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 29