Utrecht over de andere helft in zijn voordeel.61 Kennelijk is de band tussen de graven en de Mijzenkapel enige tijd minder hecht geweest want Hertog Albrecht vond het in 1392 nodig de machthebbende positie van de Holland se graven ten opzichte van de kapel te herstellen.101 In een oorkonde ver klaarde hij dat de gravelijke rechten nog steeds bestonden en gaf hij de Mij zenkapel met alle opbrengsten en renten aan ene Bernt van Buren, die hij daarmee priester van de kapel maakte. Bezoeken aan de kapel Tussen 17 en 24 aug. 1396 bracht gravin Margaretha een bezoek aan de Mijzenkapel om te bidden voor haar man die op krijgstocht ging tegen de Friezen. Zij offerde twee gulden. Tijdens de gevechten verbleef ze in Enk huizen en Medemblik en onderweg naar West-Friesland was ze heel gul: 'arme monniken, die zij op haren weg ontmoette, werden met aalmoesen be schonken en om den aanstaanden tocht te meer in 's hemels gunst aan te bevelen, nam zij getrouwelijk hare godsdienstplichten waar'.n) Veel later, in 1740, bezocht Gerard Boomcamp het kerkje in de Mijzen en vele dorpen in de omgeving. Hij beschreef zijn bezoeken in het boek 'De Stadt Alkmaar met haare dorpen'.11 Tijdens zijn bezoeken maakte hij teke ningen. Hij zag bij zijn bezoek een vervallen, in 1613 herbouwd, kerkje met teksten op de klok en op de ramen. Over de preekstoel schreef hij: die tegenswoordig door outheidt gevaer staat om met den Domine, ouderlin gen of Diacenen een gevoelige Saluade te doen...' De Mijzenkapel 147

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 27