terkerken door de Hollandse graaf aan de abdij van Egmond geschonken, uti waardoor het Mijzenkerkje onder de Egmondse abdij kwam.6' De abdij van de Egmond kwam in 1561 onder het Bisdom Haarlem en werd op 5 juni 1573 Alt verwoest tijdens het verzet tegen het Spaanse leger onder leiding van So- se noy. Omstreeks die tijd zal het kerkje van Mijzen door de gereformeerden kla in gebruik genomen zijn. Het Mijzenkerkje was in ieder geval tot 1347 een zei parochiekerkje. Daarna komt het in de Rekeningen van de Officiaal voor als da; kapel (capella). Het kerkje zou een van de weinige voorbeelden zijn van een opgeheven parochie.7' In het vervolg van dit artikel zal het kerkje vaak de Be Mijzenkapel worden genoemd, ook al kan het toen nog een parochiekerk geweest zijn. Mij Frii De stichtingstijd hui Wanneer de stichting van de Mijzenkapel ongeveer plaatsvond is af te 'an leiden uit de twee oudste vermeldingen van de kapel. De kapel wordt al ge- sch noemd in een oorkonde van 28 dec. 1063.8' Deze oorkonde beschrijft dat be\ bisschop Willem I van Utrecht (de helft van) de vijf Echternachse kerken en aan aantal dochterkerken teruggaf aan de abt van Echternach. Onder die en dochterkerken wordt de Mijzenkapel met name genoemd (Misnen). De ker- sta ken waren eerder door de graven Dirk III, Dirk IV en Floris I in bezit geno- nin men. Ten tijde van Floris I vielen de kerken 'propter continuam bellorum se- tek ditionem' (wegens voortdurende oorlogsonlusten) terug aan keizer Hendrik die IV. Deze gaf ze aan zijn vriend en helper bisschop Willem I van Utrecht.9' Deze bisschop gaf ze vervolgens (voor de helft) terug aan Echternach. Ook de kerkenlijsten van Echternach maken melding van de Mijzenka pel. Op de eerste twee folio's van een Echternachs Sacramentarium in de Bibliothèque Nationale in Parijs wordt de Mijzen kapel (Misna) genoemd bij de moederkerk Heiloo (Heiligenlo).6' Erbij vermeld staat: 'eccesiae quas Theodoricus habet' (kerken die Dirk bezat). De Dirk uit de kerkenlijsten moet gezien het feit dat de stichting van de Mijzenkapel volgens de oorkon de vóór 1063 viel óf Dirk III (993-1039), óf Dirk IV (1039-1049) geweest zijn. De stichtingsdatum van de Mijzenkapel valt dus vóór 1049. Gezien het geschatte ontginningstijdstip van de Cock is de kapel waarschijnlijk aan het einde van de tiende eeuw gesticht. Onder de graven Op den duur vielen de Echternachse kerken (en dochterkerken) weer on der de graven. In 1156 zag de abt van Echternach af van zijn rechten (hij was voor de helft eigenaar). Toen kwamen de kerken dus voor de helft on der de graaf. Floris III (1157-1190) besliste de strijd met de bisschop van 146

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 26