De naam Mijzen De ontginningsstructuur van de Mijzenpolder Wanneer U de Vrouwenweg bereikt heeft moet u erbij stilstaan dat onge veer 600 jaar geleden (tussen 17 en 24 aug. 1396) gravin Margaretha (van Kleef) naar het kerkje in de Mijzen ter bedevaart ging om te offeren voor de tocht van haar echtgenoot, hertog Albrecht, tegen de Friezen. Later, in 1740, bezocht ook Boomcamp dit kapelletje. Hij had vanaf Alkmaar 23A uur nodig om het te bereiken en zag ter plekke een preekstoel die op het punt stond in te storten ('...die tegenswoordig door outheidt gevaer staat om met den Domine, ouderlingen ofDiacenen een gevoelige Saluade te doen....').]) De 1000 jaren staan garant voor een heel rijke historie. De naam Mijzen komt in de oude stukken voor als Misna (de Latijnse vorm), Misnen, Misne en als Misen. A. A. Beekman neemt aan dat de naam Mijzen afgeleid is van het woord Misnem. Misnem zou volgens hem een samenstelling zijn van de, in Friesland voorkomende, mannennaam Mise en het woord hem (heim), dat woonplaats betekent.21 Het is echter waar schijnlijker dat Mijzen moerasgebied betekent. Schönfeld geeft daarvoor de volgende verklaring. Het Nederlandse Mijzen komt volgens Schönfeld over een met het Engelse Misson, dat een naam is voor een laag bij een rivier gelegen plaats, een nat gebied dus. Later komt het woord Misson voor als Misne en Misene. Verwant met Mijzen zou ook het Duitse Müsse zijn, dat moeras betekent.31 Ten noorden van Holysloot ligt een gebiedje dat ook Mijzen heet. Het ligt ten noordoosten van het Bozen Meertje, dus ook daar lijkt de betekenis moerasgebied zeer toepasselijk. Uit het verkavelingspatroon is af te leiden dat het oorspronkelijk Mijzen- gebied tussen het Zwet en de Leet lag.41 De bewoning van het dorpje (West) Mijzen viel in de middeleeuwen langs de Gouw. Op deze plek stond ook het kerkje. De ontginning (het geschikt maken van het veen voor de landbouw) heeft waarschijnlijk vanuit de Leet of vanuit de Gouw plaats gevonden. Heel duidelijk is het verschil in ontginningsrichting van de oorspronkelijke Mijzen en van de omgeving van Ursem. In de tweede helft van de 10de eeuw schonk graaf Dirk II 'vier hoeven te gelijk met het visrecht in het gebied tussen de Leet en het Zwet' aan de abdij van Egmond.51 Eén hoeve is 16, of 32, of 48 morgen en één morgen komt 144

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 24