"1? kostte vier twintig stuivers en de kleine klok alleen twaalf stuivers. In latere jaren is de impost op het gemaal, drank en turf verval len maar werd de toestand verlicht door een' belangrijken factor. Het Weeshuis eene kerkelijke instelling geworden zijnde, heeft de kerk tot heden zeer gesteund. De Diakonie deelt in dezelfde gunst dus zeer tot verlichting der lidmaten. Door de regeering van Keizer Napoleon waren ook de diaconale rentebrie ven zeer gereduceerd. Zooals vermeld bedroeg het fonds der Dia conie in 1650 ruim drie duizend gulden maar in 1720 was dit ge stegen tot een kapitaal van dertien duizend gulden, ten laste van den Lande. Alhoewel in 1796 aan diakoniën der hervormde gemeente vrijdom craft dateert van voor 1864! In dat jaar van impost of belasting verleend namelijk werd de op deze foto afgebeelde werd, zou het er treurig uitgezien voormuur van de kerk in totaliteit ver hebben zonder den steun van de nieuwd door de firma E. Appel te de Rijp Weesinrichting. voor de somma van f8.430. (inv.nr. 16288) Hebben we in den beginne ge zien, dat al wie in deze jurisdictie tot de hervormde gezindte behoorde, zich aanvankelijk te Graft ter kerk begaf door het groeizaam aantal der buren en de toenemende welvaart scheidde de omliggende dorpen zich af. De on verdraagzaamheid op godsdienstig gebied werkte hiertoe ook mede, en misplaatste eigenwaarde der leden waren oorzaken tot tweedracht. Vooral de verbouwing der Grafter pastorie in het jaar 1604 gaf hiervan getuigenis. Dit gebouw dezer kerk voorheen een leekenhuis zijnde, moest wegens bouwvalligheid gesloopt worden. Deze actie bracht na aftrek van kosten ruim 49 gld. op. Daar de Vroedschap tot den opbouw eener nieuwe pastorie 600 gulden toegestaan had, viel dit in geen goede aarde bij de Rijpers, die meenden te veel gepasseerd te zijn. Het een was het gevolg van het ander zoodat men besloot kerkelijk en ook burgelijk te separeeren. De Staten namen daartoe de volgende resolutie: 139 mfp- Deze voor zover bekend oudste foto van

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 19