aan, te beproeven die kosten te lichten uit den Extra Buydel. De kerkeraad besloot hiertoe en kreeg hierop gunstig advies. Het wordings- en oplossingsproces van dit fonds is in de twee volgende acten vervat: Memorie van den extra ordinairen buydel der gereformeerde Ghemeente Jesu Christi, tot Graft, Graftdijk en Noordeind. AIzoo op heden den 5cn November, 1613 de Broeders des Kerckeraads et de Diakenen vergaderd waren om rekening van Diakenen aen te hooren, en op te nemensoo is daarin die vergadering bekend ghe- maeckt, dat onse oude Broeder Jan Gerritsz, die omtrent 25 jaeren uyt den Buydel van hetgeen extra ordinairlyk van de ghemeente gecollecteerd is, behoorlyk onderhouden en in den kost besteed was, in den Heere ontslaepen ende nagelaten heeft aen zuyvergheld f 1089:6:0. Van weicke somma uytgeteld zijn, ende dat dezelve penningen na zijn dood der ghemeente toekomen, volgens contract in het beginsel zijner aenneminghe met hem gemaecktsoo is by de gansche vergadering geordonneerd, dat de voorzegde penningen by provisie, en tot anders geordonneerd wordt, sullen bewaerd worden by Symon Pietersz, diaken tot Graft, om te wesen een extra ordinairen der ghemeente. Blykt het dat hetgeen in de kerck gecollecteerd wordt, te kort komt, dan sullen de armen genieten van dezen buydel, en oock de noodige extra ordinaire onkosten der ghemeente hieruyt bestreden worden. Voorts dat desen penningen getrouwelick bespaerd worden door Jan Pietersz Groen, mede diaken tot Graft. wasgeteeckent: Wouter Adriaensz, predt tot Graft." "Acte aangaande den overgang van den Extra ordinairen Buydel der hervormde Gemeente tot Graft Noordeind. De rekening van ontvangen uitgaaf voor en aan de eeniglijk bestaande administra teuren Dirk Smit en Cornelis van der Meulen, ten overstaan van den predikant en ouderlingen der gemeente door B. Geel, als rentmeester van den Extra ordinairen buydel gedaan, is met eenparige stemmen goedgekeurd en den rendant van deszelfs gehoudene administratie over vermeld tijdvak ontlast, en tevens goedgevonden om in aanmerking genomen zijnde, dat er geene noodzakelikheid schijnt te bestaan, om deze verder van de gewone kerkelike administratie afgescheiden te houdendezelve van nu voortaan met het bestuur van kerkvoogden te vereenigen, en diensvolgens den rentmeester voor noemd, bij en door deze te machtigen, om alle papieren tot de baten en lasten en geheel het geldelik beheer tot deze administratie 137

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 17