Jan Meindertsz Salm, in zijn leven secretaris tot Graft, en zijn huijsvrouw Trijn Claes op de tweede Door liefde en Gods zegen heeft deze kerck deze kroon gekregen van Abraham Jansz en Kryntje Lubbert, 1662. Het derde schildje duidt een koopvaardijschip aan. Het is evenwel jammer dat de kronen aan den lichtdienst onttrokken zijn daar dit een goed effect zou geven, wanneer ze bij eventueele avond diensten ontstoken werden. Niet minder verdienen de aandacht de fraaie eikenhouten banken en preêkstoel waarvan het snijwerk dagteekent uit de 17e eeuw. In de fries der z.g. Regentenbank is gesneden de voorstelling van Christus door Judas verkochten in ebbenhout het jaartal 1676 aangebracht. De meeste banken en ook het Hek zijn geverfd. Bij de herdenking van het Weeshuis in 1908 gehouden, heeft men op initiatief van den predikant van Leeuwen besloten, de verflaag der banken te verwijde ren op kosten van het Weeshuis. Dit is een waarlijk flinke daad moge dit voorbeeld, dat getuigt van waar deering om het vroegere degelijke werk in eere te behouden, gevolgd worden bij voorkomende gelegen heden. Nog een tweede exempel om iets in eere te houden is het bord aan den noorder muur, dat in 1907 uit zijn schuilhoek is gebracht, opnieuw geschilderd en bevestigd waarop vermeld zijn de tien geboden des heeren, dagteekenend van 1628. Bij de herstelling bleek aan den achter kant van het bord ook iets te staan, en wel bijbelteksten met jaartal 1528 waarboven het nog duidelijke Grafter wapen, geflankeerd door twee schilden met het Rijper bla zoen. Bij goed toezien ontdekte Foto van de kerk te Maasland, waar na de men, dat onder deze bijbelwoorden sloop in 1951 de eikenhouten preekstoel nog anderen van vroeger datum terecht kwam. (CDeGooyer) 133

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 13