is 54 gld. besteed alzoo tesamen 174 gld. De tekst, welke op dit glas stond was: "Ziet Jakob in syn worstelperck 't Sinnebeeldt van Godes kerck Die int strydt, gelooft den Heer verwint Hem waerlik algenoegsaem vindt. Het tweede raam duidde aan "In 1673 hebben Dijckgraef secretaris en Heemraeden der Uitwaterende Sluysen van Kennemerlant, dit glas gegeven." Het derde glas, waarvan wellicht nog enkele fragmenten over zijn, als vis- scher met kinderen en schapen met drinkbakken, is geschonken door het Zeevarend fonds in 1659 waarop deze rijm Den Arck van Noach toebereidt Heeft eerst den Oceaan beweidt Maer nu soo wort in desen tyt deselve van ons volck seer wyt en breet besaylt van elcken hant tot welvaert van het vaderlant Dees segen maeckt ons schippers koen Aen Godtshuys deez gift te doen. 1659." Van het vierde glas is weinig bekend, en is vermoedelik vereerd door een voormalig Schout dezer Ambachtsheerlijkheid n.1. Van Wilre, waar gewaagd werd van eene gift tot zestig pond ten veertig grooten Vlaamsch voor een glas in deze kerk. Later in 1691 getuigden rekeningen nog van herstel tot het ruit van Van Wilre. Het glasraam door deze gemeente aan Alkmaar verzocht, werd niet toe gestaan, als werd geschreven den 21 'n Juny, 1659 door de Vroedschap dezer stad a.v. "doch is verstaen om de consequentie te excuseeren." Zoo is ons alleen hierdoor de herinnering overgebleven van de mooie kerkversiering. Dat men in die tijden er prijs op stelde om giften af te staan tot instandhouding der vormen, getuigen ook de fraaie kronen waar vier der vroegere zeven zijn overgebleven. Deze lichtdragers zijn door een be kwamen geelgieter gemaakt. De grootsten zijn voorzien van 18, en de kleinsten van 12 blakers waarvan de eerstgenoemden in 1662 geschonken zijn door particulieren, hetgeen te lezen staat op de aangebrachte schildjes. Op de eerste kroon staan de namen vermeld van 132

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 12