1700 van de Weeskamer daartoe 1400 gld. geleend tot herstel. In het jaar 1744 is den toren zijn' bovensten koepel ontnomen, en zoodoende verlaagd. Van het jaar 1767 schrijft men ons dat de kerk en toren te Graft belangrijk ging verzakken. Naar het advies van bouwkundigen te Hoorn hebben de Dorps- regenten besloten het achterste gedeelte der kerk af te breken en de toren te herstellen. Dit een en ander vorderde veel geld, wat de krachten der dorpsgenooten te boven ging. Om de buitengewone kosten tegemoet te komen, heeft men geoordeeld één der klokken, eenige kronen en blakers benevens zes kerkbanken te verkoopen vervolgens binnen en buiten den dorpe collecten te houden. Tot het laatste werd een oud pre dikant van Graft n.1. Ds Klaarbout te Amsterdam om steun verzocht. Het resultaat bleef niet uitte Amsterdam en Broek in Waterland 1003 gld. in gezameld en de collecten te Graft en Noordeind brachten 155 gld. op. De oude klok, wegende 3986 lb is verkocht tegen 38 gld. de 100 pond is alzoo 1514 gld. De kronen en blakers een gewicht van 218 1b hebbende, besomden ruim 82 gld en de zes kerkbanken werden door de Kerkmeesters te Westgraft- dijk gekocht voor 36 gld. De ontvangsten beliepen tezamen 2790 gld. en de uitgaven tot herstel bedroegen hetzelfde bedragzoodat het dorp Graft er betrekkelijk met weinig kosten afkwam. Jammer was het evenwel, dat men door nood gedwongen, de prachtige klok en kerksieraden moest prijsgeven. De waarde dezer stukken legden nog getuigenis af, hoe onze voorzaten den eeredienst op prijs stelden en tevens dat er bij het aanschaffen dier stukken onder de Grafters welstand was, integenstelling met het genoemde jaar 1767. Zoo ziet men dat het eens zoo trotsche bouwwerk allengs meer van zijn glorie beroofd werd tot dat zooals in den beginne vermeld werd, met het jaar 1807 de toren geamoveerd is. Het thans zijnde houten klokketorentje kon derhalve de overgebleven zware klokken niet meer dragen hetgeen ons uit het volgende duidelijk blijkt. In 1805 heeft de gemeente van Graft verkocht aan Joh. Elders te Haarlem, de kleine klok van den toren, welk een gewicht had van 625 lb te gen 10 stuivers per pond totale opbrengst met inbegrip van waaggeld f 314 -. 14 6. Deze klok was in gescheurden toestand, en werd in stukken gebroken tot gemakkeliker vervoer. Tijdelijk heeft de Gemeente eene ande re klok aangeschaft daar de groote vergoten moest worden, wijl ze te zwaar voor het nieuwe torenwerk was, en eerst tien jaar later geplaatst is. De thans zijnde of vergoten klok heeft een middellijn van 1,05 M. (woog voorheen 1104 KG en vergoten zijnde 787'/2 KG). Op den rand staat het 130

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 10