bodem vergunning was gegeven "zo nodig de dijk te verleggen". Dat van die vergunning gebruik was gemaakt, leidt De Vries af uit het feit dat veel land verloren is gegaan. De dijk ten oosten van het Starnmeer, gaande van Knollendam naar Purmerend, moest het oude land beschermen tegen de Beemster, het Starn meer en de meren die daar achter waren gelegen. Deze dijk was in 1632 nog wel aanwezig, maar bij gemis aan behoorlijk onderhoud waren er gaten in gevallen en verkeerden veel sluizen in staat van verval, aldus De Vries in "De Kaart van Holland's Noorderkwartier".'" De samensteller van de eerder genoemde catalogus geeft dezelfde voor stelling van zaken, maar vermeldt tevens dat in 1630 een stevige nieuwe kade is gemaakt. De Vries maakt eveneens gewag van een nieuwe kade. Niet vermeld wordt of deze is gelegd op de plaats van de oude. De ravelsluis Wanneer de bedijkers van de Starnmeer later bezig zijn met het leggen van hun ringdijk aan de oostzijde, wordt telkens gewag gemaakt van de "ravelsluis" op de banscheiding van Wormer en Jisp. Deze ravelsluis komt echter op de kaart van J. Jansz. Backer, van de Starnmeer en omgeving, niet voor. Waarschijnlijk is het een van de oude vervallen sluisjes geweest, die tijdens het maken van de nieuwe kade zijn opgeruimd, waarna men van het punt waar de sluis heeft gelegen nog lang nadien is blijven spreken van de ravelsluis. Terwijl het Starnmeer dus naar de noord- en oostzijde begrensd was door dijken, die hier en daar op enige afstand van de oever waren gelegen, was dat aan de zuid- en westzijde niet het geval. Aan de zuidzijde was het Starnmeer afgesloten door de Uitgeester Wouden, een eiland in de banne Uitgeest. Sedert 1640 ongeveer werd het, blijkens de Transporten van Uit geest, steeds meer gewoonte het gedeelte van deze "Wouden" ten oosten van de nieuw gegraven ringvaart van de Starnmeer, Marckerveld te noe men, naar de nederzetting de Marcken, in plaats van de tot dan toe gelden de naam Wouderveld. Getuigenissen Ten westen van het Starnmeer lag eveneens een eiland "de Akersloter Wouden", in de banne Akersloot. In dezelfde banne lag ook het kleinere eiland de Koog of Heesum. Die laatste naam kan zijn ontstaan door een vroegere eigenaar: Heeseheim (Heese was een oude mansnaam). Dat het Starnmeer geleidelijk groter van omvang was geworden, was een gevolg van afspoeling en afslijting. Er bestaan daaromtrent veel getui- 92

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 8