Aanwinsten voor de afdeling 'Archief Documentatie' Een grote verzameling papieren en een aantal leerboeken, de neerslag van een lang mensenleven, werden door de familie Besse aan de Oudheid kundige Vereniging overgedragen. Er is een uitgebreide inventarislijst op gemaakt met een opsomming en beschrijving van alle stukken, zowel naar uiterlijk als inhoud. Hieronder geven we een sterk verkorte inventarislijst. I. Opleiding - Studieboeken, 20 stuks van de Rijkslandbouwwinterschool. - Studieschriften, 40 stuks. - Diversen, betreft de school, met 7 omschrijvingen. II. Het Bedrijf Pieter doet mee aan een prijsvraag, uitgeschreven in 1904 door de 'Vereeniging van Oud-Leer lingen van de R.L.W.S. 'ter verkrijging van een practisch en volledig 'Model Landbouwboek houding'. Het ontwerp van Pieter vinden we terug in twee schriften. Als motto voor zijn ontwerp vermeldde hij 'Boekhouding leidt tot welvaart'. Bij zijn boekhoudkundige opzet hoort een korte beschrijving van de aard van het bedrijf (Afb. 2) en een toelichting bij de uitvoerige inventarisop- gave, mei 1906 en mei 1907. Tot de categorie 'Bedrijf behoren verder: - 3 Notitieboekjes met bedrijfsgegevens, gebruikt als dagboek en als kasboekje met ontvangst en uitgaaf. Deze boekjes beginnen in 1905-1906 tot 1915 - Aantekenboekje 'Veeverlossing', bijgehouden v.a. 14-4-1905 en doorgaand t/m 9-3-1957 met namen van klanten, werkzaamheden en loon. - Kasboek "In rek.courant met fa. Joh. Filborra te Alkmaar" over geleverde grondstoffen. - Kalender en kasboekje voor het jaar 1940 III. Kerkelijk Leven Pieter Besse is zijn leven lang een trouw lid en een actief bestuurder geweest in de Ned. Herv. Kerk van West-Graftdijk. Hij heeft van 1922 t/m 1959 in 4 boekjes de maandelijkse bijdragen genoteerd van de kerkeleden: - tot 1925 de vrijwillige bijdragen voor prediking van rechtzinnige predikanten met lijst van rechtzinnige sprekers. - Na 1925 de bijdragen tot verbetering van het predikantstraktement. - Kasboekje voor ontvangen huishuur. - Correspondentie over statutenwijziging en Reglementen van enkele kerkelijke verenigingen en briefwisselingen tussen Ds. Roder en Pieter Besse en met Ds Loysen. IV. Aantekeningen over de historie van Graftdijk - Schriften en boekjes over de geschiedenis van de kerken van Graftdijk. - Predikantenlijsten - Velletjes aantekeningen over kerk en Gemeenteleven - Een schrift in een blauw kaft: 'Het Zeevarend Fonds van WestGraftdijk'. V. Jeugd en Familie - Persoonlijke zaken. - Genealogische beschrijving en een stamboom. - Overlijdensberichten etc VI. Verzameld - 23 Plakboeken met krantenknipsels v.a. 1960 t/m 1993. - 2 Plakboeken over de oorlog 1940-1945. - Losse kranten met wetenswaardigheden. Afb. 2 - Als onderdeel van zijn prijswinnende inzending voor de prijsvraag 'ter verkrijging van een practisch en volledig Model Landbouwboekhouding neemt Pieter Besse een korte beschrijving van de aard van het bedrijf op 104

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 20