Schagen was 4 gulden per week, dus mijn beurs ging precies op aan kost geld." De reis van huis naar school en terug deed Pieter vanaf Alkmaar met de trein naar Schagen, maar van en naar West-Graftdijk moest hij lopend gaan. Het was een tweejarige winterschool, seizoen 1900/1901 en in maart 1901 ging hij van school met het diploma op zak naar huis. In 1907 trouwde Pieter met Klazina Kaai en begon toen zijn eigen bedrijf "in het huis van Koen Kaay". In 1913 verhuist de familie naar de plaats waar ze verder altijd heeft gewoond, op 't Noordje nr. 36, 'de boerderij van Besse'. Grietje Besse werd geboren op 5 februari 1910. Zij was de drijvende kracht achter het pension, dat functioneerde vanaf 1953 tot kort na het overlijden van haar vader. Niet lang daarna besloot zij te verhuizen naar het Friese Akkrum. Daar overleed zij op 31 maart 1999. Aanwinsten voor het museum De museumcollectie werd onder meer verrijkt met een blauw geverfd boterkistje, waarop in sierlijke letters de naam van de eigenaar is geschil derd. Het kistje werd eerst door Roelof Besse (1837 - 1913) en later door zijn zoon Pieter gebruikt om zelfgemaakte boter naar de Purmerender markt te brengen. Uit Pieter's persoonlijk bezit kwamen ondermeer een eenvoudige ta baksdoos, een speciaal zakmes (met een drietal vlijmen), de portefeuille met koperen ketting (tegen diefstal) waarmee hij ter markt ging, zijn diplo ma van de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen en de kist waarin hij zijn spullen voor militaire dienst bewaarde en vervoerde. Van Grietje is eronder meer een poezie-album. Er was door hen ook een groot aantal schoolboekjes bewaard, zoals lees- en lesboekjes (Afb. 1) en schrijfschriftjes. De meeste boekjes dateren uit de tweede helft van de negentiende eeuw en zullen door Pieter op school zijn gebruikt. De titels van deze boekjes - waarvan een aantal te zien is in het museum in de lopende tentoonstelling 'Voor de brave jeugd' - zijn kenmerkend. Om er een paar te noemen: De kleine deugniet - Hoe on gehoorzame kindertjes gestraft worden, Prentenboek voor brave kinderen, De ware vriend der jeugd (Christelijke vertellingen naar het Fransch), Bont gras - Versjes voor het jonge volkje. Andere boekjes ademen de sfeer van zedelijkheid, zondagsschool en kerkgang, iets wat vooral de ouderen onder de lezers zich nog uit eigen ervaring kunnen heugen. We kunnen nu glimlachen om in onze ogen over dreven moralistische titels zoals: Achter de enge poort - Wenken en raad gevingen aan pas bekeerde Zionpelgrims, Herinneringen voor kranken en lijdenden, en Ter elfder ure - De bekeering van een 76-jarigen grijsaard. 102

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 18