Een schenking van de familie Besse Wie in West-Graftdijk onder het viaduct in de N244 staat en naar het noorden kijkt, ziet aan zijn rechterhand de karakteristieke woning waar Pieter Besse en zijn dochter Grietje hebben gewoond. In deze de afge lopen jaren wat verwaarloosde stolp dreven zij lange tijd een boerenbedrijf en een pension. Vader en dochter waren beiden zeer geïnteresseerd in het verleden van hun dorp. Zij verzamelden en bewaarden onder meer lees- en leerboekjes, prentbriefkaarten, foto's, knipsels en andere gegevens over het dorp, de kerk, de Zeevarende Buul en hun eigen bedrijf. Na het overlijden van Pieter Besse in 1972 kwam de zorg voor de verzameling bij zijn dochter Grietje. Zij heeft op haar beurt de verzameling aan haar familie nagelaten met het verzoek er een goede plaats voor te vinden. Het contact met de na bestaanden heeft ertoe geleid dat Museum 'In 't Houten Huis' en de Oud heidkundige Vereniging Graft-De Rijp een keuze uit de nagelaten verzame ling mochten maken. Het Museum en de Vereniging zijn de familie Besse bijzonder erkentelijk voor dit genereuze aanbod waardoor veel boeiende zaken uit het dorpsleven bewaard, beschreven en voor een breder publiek toegankelijk gemaakt kunnen worden. Pieter Besse bereikte de respectabele leeftijd van 98 jaar. Hij overleed op 22 september 1972 te Bergen waar hij een jaar gewoond had in het verzor gingshuis De Oudburgh. Daarvoor had Pieter altijd op West-Graftdijk ge woond; hij is er geboren op 16 augustus 1874 als zoon van Roelof Besse en Grietje Renooy (gehuwd in 1873). Na de lagere school moest Pieter, 13 jaar oud, thuis op de boerderij ko men helpen. "Ik vond dat niet prettig, want juist de laatste jaren begon ik wat aan school te krijgen" zei hij in een toespraak in 1962 bij zijn huldiging als lid gedurende 60 jaar van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. "Om verder te leren dat ik graag zou hebben gewild, ontbraken de midde len. We hadden het arm. We lazen thuis 'De Veldbode', een landbouwblad dat voorlichting gaf". In 1897 werd in de Veldbode vermeld dat in Schagen een Rijksland- bouwwinterschool was opgericht. In 1900 gaf de Hollandse Maatschappij van Landbouw voor het eerst een beurs voor jongens van on- en minver mogende leden. Na een toelatingsexamen voor deze Rijksland- bouwwinterschool kreeg Pieter een beurs toegewezen van 100 gulden. Deze beurs was voor Pieter beslissend voor zijn leven. Nu kon hij de iandbouwwinterschool volgen. Hij vertelt er zelf van: "Een wintercursus duurde 26 weken, met een vacantieweek met Kerstmis maakt dat 25 schoolweken. Mijn kosthuis in 101

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 17