Gerrit Köhne, een beste Buur weet waar id waarvan :rsonen die mende dat hts. Verder een werk- lex van ge- buiten be- nummer 1, lun knieën, ler 4, staan telwijze en 'ok naar de ar onze re- Op 20 juli jl. overleed te Middenbeemster, op 85-jarige leeftijd, de heer Gerrit Köhne. De betreffende rouwadvertentie en de kaart waarop zijn overlijden werd medegedeeld openden met de zin "Ik heb een rijk, mooi le ven gehad". Die woorden weerspiegelen de geestesgesteldheid waarin "meester" Köhne zich in zijn tijd en zijn omgeving heeft gemanifesteerd: als een har telijk, vriendelijk mens met een warme belangstelling voor mensen en hun leefomgeving, inclusief uiteraard die van hemzelf. Voor onze vereniging was hij dan ook het tegenovergestelde van de spreekwoordelijke verre vriend: de goede buur. Dat was hij als Beemster- ling eigenlijk voor heel Graft-De Rijp, al lang voordat onze vereniging werd opgericht, want Köhne investeerde zijn interesse niet uitsluitend binnen dijks. Zo verhaalde hij in een van de vroege bundels van "Oud- Westfriesland" over zijn bezoek aan de amateur-historicus Pieter Schuur man in Graft, bij wie hij als jong onderwijzer, van zijn toenmalige stand plaats Castricum uit, als het ware "te gast" ging in diens oudheidkamer in de boerderij aan de Raadhuisstraat. Bij gelegenheid van een jaarlijkse bijeenkomst van de onderwijzersvak bond in de jaren '50, die te Middenbeemster was gepland, week het gezel schap juffen en meesters in de middaguren uit naar de grote kerk in De Rijp. Köhne zou daar een lezing houden over de geschiedenis van De Rijp. Helaas was hij die dag ziek, maar een collega uit Graftdijk las de tekst van zijn geschrift voor. Ik herin ner mij met name de wens die Köhne ter af sluiting ervan kenbaar maakte, namelijk dat van onder oude pleisterlagen de rijkdom van het verarmde De Rijp weer in volle glorie aan het daglicht zou mogen worden terug gegeven. Een wens die zo'n twintig jaar later langzamerhand werd bewaarheid! Met zijn welversneden pen verpakte Gerrit Köhne zijn wensen en gedachten over histo- Gerrit Köhne in de rol van feestredenaar tijdens het afscheid van Jan Oldenburg als lid van de archiefcom missie van de OHV in het Grafter Raadhuis, mei 1997. (foto: Marja Stijkel) 99

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 15