storm zette het dikke water zich af. Bij oostenwind kwam omgekeerd de slibber uit de Purmer". Uiteraard bleef in het Starnmeer ook een grote hoeveelheid slib achter. Deze vormde na de droogmaking de laag teelaarde. Die laag is niet overal van dezelfde dikte. Op kavel 9 - volgens de kaart van Stierp - is de laag 38 cm dik. Op kavel 33, meer naar het zuiden, 40 cm. Op kavel 22 is de laag 27 cm dik en op kavel 44 meet men 34 cm. Hieruit blijkt dat de laag teelaarde van het noorden naar het zuiden toeneemt. Dat houdt ongetwijfeld verband met het overheersen van de westelijke en noordwestelijke winden. Kleiboren verboden Men zou intussen menen dat de dikte ook toeneemt van het westen naar het oosten. Dat zou ook wel zo zijn, indien het Starnmeer aan de oostzijde afgesloten was geweest. Uit de metingen blijkt echter dat de dikte naar het oosten toe juist afneemt. De verklaring hiervoor is dat uit het oostelijk deel van het Starnmeer veel slib via het Kamerhop en het Spijkerboorse gat de Beemster is ingestuwd. De fijne modder uit de meren werd zeer gewaardeerd en werd veel ge baggerd. Men ging met die specie de lagere landen verhogen om ze vrucht baarder te maken. Ook ging men er stenen van bakken. Maar dit zoge naamde kleiboren werd bij plakkaat van 24 januari 1591 verboden.'0) Dat kleiboren vond ook plaats in het Starnmeer. Kavel 44 lijkt er nog duidelijke sporen van te vertonen. De uitwerking van het plakkaat schijnt niet zo heel erg groot te zijn geweest. Daarom gingen dijkgraaf en heemraden nog be trekkelijk kort voor de afsluiting over tot het verbod van het baggeren met beugels of anderszins en van het halen of doen halen van materie uit het Starnmeer.'" Evert Besse Noten 1J.Az. Leeghwater "Een Kleyne Chronycke" in het Haerlemmermeer Boeck 5e druk, pag.28. 2. Mr. G. de Vries Az: "Het Dijks- en Molenbestuur in Holland's Noorderkwartier", pag 1 3. Leeghwater, "Een Kleyne Chronycke" 5' druk pag. 5. 4. De Vries: "De Kaart van Hollands Noorderkwartier", pag.74. 5. De Vries: "Dijks- en Molenbestuur" pag. 71 en 72. 6. J. Bouman: "Bedijking, opkomst en bloei van de Beemster", pag.38. 7. Leeghwater: Haerlemmermeer Boeck, 5' druk pag. 9 en 10. 8. Bundel losse stukken LI 9 archief Starnmeer. 9. Leeghwater: Haerlemmermeer Boeck, 5e druk pag.28. 10. De Vries: "Dijks- en Molenbestuur" pag.55. 11Resolutiën hoofdingelanden, bundel L 9, archief Starnmeer. 95

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 11