i lMjm. pnp# en 1825 ken, waren veld - ge neer waren en. Enkele loger Mole en 1825 Museum Sulietin Ook waren, naast de hierboven al gegeven voorbeelden, nog enkele an dere zaken aangepast, die voor een Hoogheemraadschap van direct belang waren. Zo staan er op de 1825-kaart bij de Blokkers Weg in de Schermer vier watermolens, waarschijnlijk voor plaatselijke onderbemaling, die niet op de 1745-kaart voorkomen. Heel curieus is het drooggemaakte Meertje achter Noordeinde, inclusief een dijkje dat de sloot tussen Sapmeer en Noordeindermeer afsluit (afb. 4). Ook de pomp, de duiker die het overtollige water vanuit de Sapmeer onder de ringvaart door naar de Noordeindermeer voerde, blijkt te zijn verdwe nen. Blijkbaar was er een serieus plan om tot droogmaking van het Meertje over te gaan, iets wat om de een of andere reden nooit is uitgevoerd. Ter afsluiting Op veel punten, zoals de nauwkeurigheid van de landmeting, waren de kaarten van Uitwaterende Sluizen fantastisch goed en hun tijd ver vooruit. Het is een genoegen om de kaarten af te zoeken naar langverdwenen ge huchten, veldnamen, molens, traankokerijen, sluizen en nog veel meer. Juist vanwege de nauwkeurige metingen zijn deze kaarten - meer dan veel andere - geschikt om een oude locatie in het veld terug te vinden. Wie ech ter de kaarten wil gebruiken om veranderingen in de feitelijke situatie in de tijd te volgen, moet zeer behoedzaam zijn. Leo den Engelse Met dank aan de heer M.M.Th.L. Hameleers (Gemeente-Archief Amsterdam) voor het verstrekken van informatie. Literatuur Belonje, J. Het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland 1544 - 1944. Meijer, Wormerveer, 1945. Hameleers, M.M.Th.L. De vier gedrukte overzichtskaarten van Uitwaterende Sluizen. In: Perfect Gemeten. Landmeters in Hollands Noorderkwartier ca. 1550 - 1700. Stichting Uitgeverij Noord-Holland, 1994. Hameleers, M.M.Th.L. Bibliografie van Nederlandse gedrukte polderkaartenmanu script. Schulting, J.G. Kaartboek Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland 1745. Facsimile uitgave, Canaletto, Alphen aan de Rijn, 1970. 45

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 44