s) en 1825 2 Fragmenten van de kaart van Uitwaterende Sluizen uit 1745 (links) en 1825 (rechts). Omgeving Spijkerboor. oudere uit- ipvallend is uid als het dende wer- tussen de De bij Spij- anaal voert stwerk, dat jwe kanaal genwoordi- l-Hollandse ecte omge- i. Dat geldt aar en een i waren in- over West- 745 ook al Tussen De :aagmolens Museuir langs de Beemsterringvaart bij De Krom en, nog iets verder naar het zuiden, de traankokerij in De Weeren (afb. 2). Vanaf het nieuwe kanaal moet ook goed zichtbaar zijn geweest dat de eendenkooi (de Vogel Coy) in de Beem- ster tegenover Spijkerboor verdwenen was. Niet consequent bijgewerkt Zoek je verder weg van het Noord-Hollands Kanaal, dan kom je op de 1825-kaart nog allerlei zaken tegen, die in dat jaar allang weg waren of drastisch veranderd. Een voorbeeld is de meelmolen langs de Glopdijk tus sen Graft en Noordeinde, die in 1745 al niet meer bestond maar die in 1825 domweg van de oude kaart moet zijn overgenomen. Ook de omvang van de bebouwing in dorpen en gehuchten lijkt tussen 1680 en 1825 in het geheel niet gewijzigd te zijn. Dat kan natuurlijk niet, gezien de drastische terugloop van de bevolking op het Schermereiland in die periode. Nu weet ik ook wel dat de getekende blokjes op oude kaarten geen individuele gebouwen aangeven, zoals dat op de moderne topografi sche kaarten het geval is. Dat leidt op de 1825-kaart tot tegenstrijdigheden. Een aardig voorbeeld is het gehucht Laarthuyse aan de westdijk van de pol der Kamerhop: de naam komt op de 1825-kaart niet meer voor maar de aanduiding van de bebouwing is zonder meer overgenomen van de oude kaart (afb. 2). Bulletin 43

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 42