college van dertien hoofdingelanden met wetgevende en controlerende macht. Eén vertegenwoordiger kwam uit het dorp Schermer. De andere ver tegenwoordiger kwam uit Graft; na de scheiding tussen Graft en De Rijp in 1607 werd dat beurtelings iemand uit Graft en iemand uit De Rijp. 1680: Een kaart voor het hele gebied In 1660 nam het College van Dijkgraaf en Hoogheemraden het besluit een kaart van hun gehele werkgebied te laten maken. Een logisch tijdstip: het werk aan de Noord-Hollandse droogmakerijen is dan grotendeels afge rond en de nieuwe polders zijn opgemeten en in kaart gebracht. De op dracht gaat naar de Amsterdamse landmeter Jan Jansz Dou, telg uit een be kend landmetersgeslacht. Met de overzichtskaart in twaalf bladen van het Hoogheemraadschap van Rijnland uit 1647 had Jan Jansz al laten zien dat hij in staat was om dit soort grote projecten tot een goed einde te brengen. Het zou een goede keus blijken. Het duurde weliswaar lang (tot 1680) voordat de eerste kaart verscheen, maar zowel de uitvoering als de buitengewone nauwkeurigheid van de me tingen zorgden ervoor dat de nieuwe kaart anderhalve eeuw lang tot de ab solute kartografische top behoorde. Overigens straalt deze roem ook af op enkele oudere kaartenmakers, zoals landmeter Balthasar Florisz van Berc- kenrode en graveur Daniël van Breen. Hun rond 1646 verschenen kaart van de Beemster werd door Dou verwerkt in zijn nieuwe kaart voor Uitwateren- de Sluizen. Grote kaarten, kleine kaarten De zeer gedetailleerde kaart van Dou uit 1680 was een grote kaart, op gebouwd uit zestien aparte bladen. De gemonteerde kaart was daardoor ook zo groot (174 x 232 cm) dat hij eigenlijk alleen kon worden opgehan gen: het was in die indrukwekkende vorm een kaart voor representatieve doeleinden. Op basis van de zestienbladskaart werden kleinere, meer han teerbare kaarten van het hoogheemraadschap gemaakt: een vierbladskaart en een eenbladskaart. Bij de verkleining tot de vierbladskaart werden vrij wel alle afgebeelde details overgenomen. Bij de eenbladskaart was dat niet meer mogelijk, vandaar dat daarop veel minder details te vinden zijn. De kaart zou - met uitzondering van de er ook op afgebeelde familiewa pens van dijkgraaf en hoogheemraden - tot 1825 ongewijzigd blijven. De laatste druk met het kaartbeeld van 1680 dateert uit 1799. De heren be- stuurderen vonden het blijkbaar belangrijker dat hun namen, functies en wapens op een nieuwe uitgave verschenen dan dat het kaartbeeld aan de gewijzigde omstandigheden werd aangepast. Overigens komen we bij die bestuurderen ook bekenden van het Schermereiland tegen. Onder de wa pens van de hoogheemraden op de diverse uitgaven van de kaart bevinden 40 Museum

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 39