Een kaart van het Schermereiland en omgeving uit 1825 Een oude kaart herdrukt Leden van de Club van Honderd voor een nieuw Museum 'In 't Houten Huis' ontvangen ter bevestiging van hun lidmaatschap een fraaie herdruk van een blad van een zestiendelige kaart, die in 1825 werd uitgegeven in opdracht van Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland. Het betreffende kaartblad werd in het kader van de actie Club van Honderd be langeloos herdrukt door Kunstdrukkerij Mercurius te Wormerveer. Het gaat om het kaartblad, waarop het Schermereiland centraal ligt tus sen de droogmakerijen Schermer, Starnmeer en Beemster. De zestiendelige kaart is op zijn beurt weer een onderdeel van een imposante reeks topogra fische kaarten van Noord-Holland ten noorden van het IJ, die verscheen over de periode 1680 tot 1856. Een goede aanleiding om eens nader te kij ken naar de geschiedenis van deze kaarten. Een initiatief van Karei V In 1544 besloot onze toenmalige landsheer, keizer Karei V, tot het in stellen van een lichaam dat de waterhuishouding in Holland boven het IJ zou gaan beheren. De strijd tegen het water was hopeloos versnipperd en daardoor weinig succcesvol. Karei volgde het voorstel van zijn plaatselijke adviseurs om de aanpak op regionaal niveau te concentreren. Men koos voor een gebied dat Kennemerland en West-Friesland omvatte. Daar lagen veel meren en waterlopen, die met de Schermer in open verbinding stonden (de Schermerboezem). De belangrijkste taken werden de bescherming van het gebied tegen het buitenwater en het kwijtraken van overtollig kwel- en regenwater uit het gebied. Het eerste kwam neer op aanleg en onderhoud van dijken; een te veel aan water raakte men in die tijd nog vooral via spuisluizen kwijt. Aan dat laatste dankte het nieuw ingestelde lichaam ook z'n naam: Hoogheem raadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West- Friesland. Het hoogheemraadschap werd bestuurd door een college van dijkgraaf en hoogheemraden. Voor het Schermereiland, dat als veeneiland nogal kwetsbaar lag tussen het ruime water van Schermer en Beemster, was deze ontwikkeling van het grootste belang. En juist omdat de bewoners van het Schermereiland er zo veel belang bij hadden vielen ze, toen het op betalen aankwam, in de hoog ste van de vier contributieklassen. Daar stond tegenover dat het Schermer eiland vanaf 1572 twee vertegenwoordigers kreeg in een nieuw ingesteld Bulletin 39

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 38