te maken moet ik eerst iets over een paardenmo- len zeggen. Zo'n molen kwam je tegen op lijnba nen, waar zwaar touw werd geslagen. In het - vaak achthoekige - ge bouwtje, dat helemaal aan het eind van de baan stond, draaide het paard z'n rondjes. Het dier bracht de staande spil midden in de molen aan het draaien en zo werd langzaam een lange lijn opgewonden. Met die lijn werd de wagen, die de touwslager gebruikte voor het slaan van zwaar touwwerk, langzaam over de baan getrokken. Terug naar de afbeel ding op het sleetje. Het gaat om een achtkantig gebouwtje, met riet ge dekt en met een wand van houten delen. De achthoekige plattegrond (Foto Cees de Gooijer) op zich geeft al aan dat het om iets bijzonders gaat. Verder is er de boomsingel, die bij het gebouw tje stopt: ook iets dat juist bij een lijnbaan optreedt. Dan is er de vooruitge schoven positie het landschap in. Die kon natuurlijk ook bij een willekeuri ge (rechthoekige!) schuur optreden maar is mij bekend van twee paarden- molens. Er waren rond 1880-1890 volgens mij in de regio maar twee van dit soort molens: een bij lijnbaan De Poel, de andere bij lijnbaan De Vrede op Noordeinde. Gezien de achtergrond dacht ik zelf het eerst aan de paar- denmolen achter Noordeinde, waarbij de bebouwing in de verte rechts die van Groot-Schermer zou kunnen zijn. Graft leek mij in eerste instantie min der waarschijnlijk omdat er destijds tussen het westelijk einde van lijnbaan De Poel en de 'hoek van Graft' een doorgaande bebouwing was. Volgens de (ronc De P den Het t O] raai bij de baan 't Hoi en he kend sleetj het gi Grafti besta statio Rc eigen ertoes machii februai doorn geheel schuur teerhui gedien Ter af Afg steeds ben o] baan i dat er bij zit. het sk en z'n storve 36 Museum pu|]etjn

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 35