Een beschilderd sleetje voor het nieuwe museum Een toogje voor de kinderen Admiraal Boomkweker Klaas Admiraal (1855 - 1921) en zijn vrouw Maartje Blaauw (1855 - 1939) lieten in 1884 voor hun twee jaar oude zoontje Maar ten en hun net geboren dochter Trijntje een sleetje maken (afb. zie omslag). Het werd een toogje, volgens Van Dale een aanduiding voor een sierlijk be werkt baksleetje. Het toogje voor de kinderen Admiraal is versierd met vier kleurrijke winterlandschapjes op een donkergroene achtergrond, geschil derd door dorpsgenoot Willem Spaarman. De binnenkant van het bakje is menierood van kleur, op de bodem een zitbankje. Het sleetje is gemakkelijk uitneembaar: je kunt de vier wanden van de bak stuk voor stuk wegnemen en houdt dan een onderstuk over dat als priksleetje gebruikt kan worden. Trijntje heeft niet of nauwelijks plezier van het sleetje gehad: zij stierf al heel jong (1888). Maarten heeft de slee vele jaren in zijn bezit gehad. In het begin van de jaren zeventig, toen hij achter in de tachtig was en zijn enige, ongehuwde zoon Jack (Jacob Adriaan, geboren in 1912) nog kinderloos, schonk hij het toogje aan een familielid, de heer Adriaan Blaauw. Sindsdien heeft het bij deze laatste in huis gestaan, eerst in Drenthe, later in het Groninse Haren. Toen het echtpaar Blaauw - van Muijlwijk in 1999 hoorde van de plannen voor een nieuw museum besloten zij het toogje in bruikleen af te staan met de toezegging het te schenken bij de officiële opening van het museum aan de Tuingracht. Het museumbestuur is uiteraard zeer inge nomen met dit sympathieke gebaar. Families met een brede belangstelling Tot het eind van de negentiende eeuw waren beschilderde voorwerpen populair, vooral op het platteland. Groot en klein meubilair, luxe wagens en karren en pronk- of siersleeën werden versierd met onder meer bijbelse ta ferelen, landschapjes en spreuken. Wie iets meer weet van de familie's Admiraal en Blaauw kan zich goed voorstellen dat Klaas Admiraal en zijn vrouw Maartje Blaauw voor hun kin deren een sleetje met afbeeldingen uit eigen omgeving lieten maken. Over de ondernemende, inventieve en breed geïnteresseerde familie Admiraal heeft de heer Köhne in Een Nieuwe Chronyke van september 1996 een aar dige en informatieve bijdrage geschreven. Maartje had de belangstelling voor lokale historie al met de paplepel naar binnen gekregen: zij was de dochter van Jacob Blaauw, dichter, veearts en een verwoed verzamelaar van 32 Museum,

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 31