De merkwaardige reis van een 18de- eeuwse walvisvaarder Voorjaarslezing Dit eerste nummer van de Chronyke in het jaar 2000 heeft een wat experi menteel karakter. Doorgaans treft u in de Chronyke een bonte mengeling van bijdragen over allerlei onderwerpen aan. Dankzij de voortschrijdende com puter-technologie zijn we nu ook in staat om oude teksten in facsimile te repro duceren en zo zeldzame en bijna vergeten geschriften onder uw aandacht te brengen. In dit nummer vindt u de tekst van een klein boekje dat wordt bewaard in het Museum 'In 't houten huis'. Het bevat het relaas van een walvisvaarder uit Hamburg, die in 1769 uitvoer naar Groenland en vervolgens maandenlang in het ijs kwam vast te zitten. Oorspronkelijk verscheen het in het Duits, maar ken nelijk was de nieuwswaarde zo groot, dat het al snel in het Nederlands werd vertaald. Voor ons, die dag in dag uit met de meest schokkende beelden worden bestookt, is het misschien niet zo gemakkelijk om na te voelen wat voor indruk een dergelijk geschrift op het 18dc-eeuwse lezerspubliek heeft gemaakt. Op het eerste gezicht is de verteltrant nogal droog en feitelijk. Voor wie goed leest ont rolt zich echter een drama met hier en daar komische trekken, dat op zijn hoog tepunt - het verslag van het gedwongen verblijf in het ijs - de claustrofobische intensiteit heeft van een heus griezelverhaal. De tekst wordt hier zonder com mentaar afgedrukt; het I8de-eeuwse Nederlands verschilt niet zoveel van onze hedendaagse taal, dat er uitleg bij vereist is. Hoogstens is het bij het lezen even wennen aan de letter s wanneer deze aan het begin van of middenin een woord voorkomt: hij lijkt dan enigszins op een letter f. Marijn Schapelhouman Dinsdag 2 mei 2000, 20.00 u. In het Rijperhuis aan de Driemaster in De Rijp. De voorjaarslezing zal dit jaar worden gehouden door Bas Kist, oud conservator bij de afdeling Nederlandse geschiedenis in het Rijksmuseum, Amsterdam. Tijdens zijn lange loopbaan in het Rijksmuseum heeft Bas Kist een aantal tentoonstellingen georganiseerd die grote faam verwierven door hun buitengewoon fantasievolle, avontuurlijke aanpak en inrichting. Tentoonstellin gen zoals Walvisvaart in de Gouden Eeuw, De Physique Existentie dezes Landes (over Jan Blanken) en Herman Willem Daendels zullen bij veel bezoekers in het geheugen gegrift staan. Ook als onderzoeker zocht Kist graag het avontuur. Zo trotseerde hij in 1978 drie weken lang de kou van Spitsbergen ter voorbereiding van de walvisvaart-tentoonstelling. Op dit moment is de titel van Kists lezing nog niet bekend; vermoedelijk zal hij het hebben over Willem Barentsz en het begin van de Hollandse walvisvaart. Eén ding is zeker: een avond met Bas Kist is geschiedenis op zijn best. Vrijhou den dus, die avond van de tweede mei.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2000 | | pagina 2