- kome nog Ol op, w ri we In Gi 30 ap O] huza teit heyt Euro Di letter houd bliek tair v Ei Franl Holl Russ teger W Bata vade als H ten c de In D Wilh wooi de zi D een Een Holl. Fran E van"1 Willem V. In Holland werd de dreiging gevoeld. De Staten deden nog een beroep op de bevolking zich te verzetten. In De Rijp werd in september iemand rondgestuurd om mensen aan te werven voor dienst in het staatse leger. Dit had geen succes. Eind december vroor het in Holland 17 graden. Generaal Pichegru liet zijn legers de bevroren rivieren overtrekken. Met hem trok Daendels op met het inmiddels geformeerde Bataafse legioen. Ze werden als bevrijders bin nengehaald. Op 16 januari viel Utrecht, de 18e Amsterdam. Toen vluchtte Willem V in een visserspink naar Engeland. Hij zou Hol land nooit meer terugzien. Zijn zoon, de erfprins, werd naderhand generaal in Pruisische dienst. De Republiek der zeven Verenigde Gewesten hield op te bestaan. Frankrijk erkende de Bataafse Republiek. Overal werd een nieuw be stuur gevestigd, democratisch gekozen, maar vrij van oranjegezindheid. Overal werd als symbool van deze omwenteling een "vrijheidsboom" geplant waarbij de bevolking zich feestelijk kon uiten. Omdat er geen schot was gelost en geen bloed had gevloeid sprak men wel over een "fluwelen revolutie". De Rijper vroedschap besloot op 20 januari bij het naderen van de Fransen een burgerwacht te formeren om eventuele plunderingen te voor- 124

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 8