Oranje, of juist niet Door de wisselende situatie werd de burgerij in deze periode soms geconfronteerd met uiteenlopende bepalingen betreffende openlijke oranje aanhankelijkheid. Op 24 augustus 1772 maakte de stadhouder aan de ver gadering van de Generale Staten de geboorte bekend van zijn oudste zoon, de latere koning Willem I. Terstond daarop werd door de Staten-trompetters het Wilhelmus geblazen. In genoemd jaar kon dat nog zonder commentaar gebeuren, maar door de groeiende invloed van het patriottisme veranderde ook op dit punt de sfeer. In Graft werd in februari 1786 door schout en vroedschap gemaand tot "rust, eensgezindheyt, onderwerping en respect voor deselver regeeringe". Kennelijk was er ook hier wrijving en menings verschil tussen de partijen. En die onrust was overal in 't land merkbaar, vaak veel diepgaander dan in Graft. Bij resolutie van de Staten van Holland werd een jaar later (1787!) het zingen van Oranje-liedjes en het dragen van oranje linten verboden. Zo ver was het in ons gewest al gekomen. Na de machtsherstelling werd in september de resolutie weer ingetrokken. "Vivat, Oranje leeft, ten speyt van die 't weerstreeft", aldus de gegraveerde tekst op een drinkglas, te zien in ons museum. Op 6 oktober feliciteerde de vroedschap van De Rijp de burgerij met de restauratie van het stadhouderschap. Het dragen van oranje versierselen werd hierbij aanbevolen. Dezelfde vroedschap voorzag bij de verjaardag van Willem V op 8 maart '88 onlusten en verplichtte nu eenieder, terwille van de uniformiteit, tot het dragen van oranje! In Graft werd de bevolking gewaar schuwd zich op deze dag ordentelijk te gedragen en niemand te molesteren. De weegschaal zou licht weer kunnen doorslaan naar de andere zijde. De fluwelen revolutie De patriotten waren bewust naar Frankrijk gevlucht. Daar was van geest verwanten steun te verwachten Daar was een sociale omwenteling in volle gang. Frankrijk was arm, grote ontevredenheid heerste alom. Er werd om vrijheid-gelijkheid-broederschap geroepen. Aristocraten werden naar de guillotine verwezen, waaraan uiteindelijk ook koning Lodewijk XVI niet ontsnapte. De Nationale Conventie in Parijs beloofde broederlijke hulp aan alle volken die hun vrijheid wilden heroveren.Een oorlogsverklaring aan Groot-Brittannië volgde. Om het gebied van de Zuidelijke (Oostenrijkse) Nederlanden werd in 1794 al strijd gevoerd, waarbij ook Engelsen en Hannoverianen waren betrokken. In augustus van dat jaar werd Sluis bezet, daarna ook Maastricht en Venlo. 123

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 7