voor de minvermogende schutters werd gunstig beslist. Het gewestelijk be stuur stond daar duidelijk achter. In de Waag mocht sinds september 1787 geëxerceerd worden. In Graft laveerde schout Cornelis Blaauw, zoon van een duidelijke regen tenfamilie, voorzichtig maar bekwaam tussen de partijstandpunten door. Nu was men hier niet zo afkerig van het bestaande regime. Toen het later echt spannend werd wilde Blaauw eigenlijk liever aftreden, hij voelde zich "onbequaam" bij al die nieuwigheden. Toch liet hij zich overhalen zijn functie te blijven bekleden. Dat bleef hij doen tot aan zijn dood in 1817. Hoewel er in Graft geen scherpe tegenstelling merkbaar was, verloor bakker Sypheer in Oost-Graftdijk, die lid was van de vroedschap en openlijk voorstander van de nieuwe orde, wel een deel van zijn klanten. De restauratie van het stadhouderschap Prins Willem V voelde zich in Den Haag niet meer op zijn gemak. Met al die oppositie zag zijn positie er steeds bedenkelijker uit. Toen in september 1785 door de Staten van Holland de stadhouder van zijn militair commando werd ontheven nam hij met zijn gezin de wijk naar Nijmegen. Zijn kordate echtgenote, prinses Wilhelmina van Pruisen, wilde in over leg met de Engelse gezant in juni 1787 naar Den Haag reizen om met de overgebleven oran gisten de situatie te bespreken. In de buurt van Gouda dwong een vrijkorps van patriotten haar naar Nijmegen terug te keren. Hierop volgde een Pruisische interventie. Tegen de goed geoefende soldaten van ko ning Frederik hadden de amateur-legertjes van de Kezen geen schijn van kans. Overal werd de wet verzet. Amsterdam bood het langst tegen stand. Bij duizenden vluchtten de ontgoochelde patriotten nu naar Frankrijk. Onder hen was de vurige patriot H.W. Daendels uit Hattem, die we nog zullen ontmoeten als generaal van het Bataafs legioen. De orangisten kwamen weer op het kussen en de stadhouder werd in zijn waardigheden hersteld. De Staten waren weer hevig prinsge zind en de patriottische droom was voorlopig voorbij. Van exerceren in de Rijper Waag zal wel niet veel zijn terechtgekomen. De gewapende Kees. 122

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 6