Bij de kerstprent Ook dit jaar zijn we voor de kerstprent weer gaan schatgraven tussen het vele dat in het piepkleine, maar overvolle depot van het Museum 'In 't Houten Huis' ligt verborgen. Onze keuze wijst vooruit naar het tentoonstellingsprogramma van het museum in het jaar 2000. Het is de bedoeling dat de grote zomertentoonstelling gewijd zal zijn aan de zoge naamde kinder-, volks- of centsprent. Die laatste benaming zegt al genoeg: het gaat hier om vaak enigszins primitieve, op het allergoedkoopste papier gedrukte prenten, die voor een luttel bedrag te koop waren. De meeste van dergelijke prenten werden gedrukt op een soort standaard formaat pa pier, van ongeveer 41 bij 33 cm. De prenten konden bestaan uit één grote afbeelding met een bijschrift, vaak op rijm, of uit een hele reeks kleine plaatjes op een blad, met onder elk tafereeltje een onderschrift, een soort primitieve beeldverhalen dus. Hoewel de geschiedenis van de centsprent teruggaat tot in de 16de eeuw en er ook in de 17de eeuw heel wat moeten zijn geproduceerd, dateert het overgrote deel van het bewaard gebleven materiaal uit de 18de en 19de eeuw. Karakteristiek voor veel centsprenten is, dat voor de afbeeldingen vaak gebruik werd gemaakt van reeds bestaande houtblokken, die soms door een kleine ingreep een geheel nieuw leven konden gaan leiden. Een beroemd voorbeeld van dit 'tweede gebruik' is een 16de-eeuwse houtsnede, een ruiterportret van keizer Karei V, dat eeuwen later na enige bewerkingen vrolijk dienst deed als beeltenis van Sinterklaas. Zoals de naam kinderprent al aangeeft, waren veel van deze kunstvoort brengselen bestemd voor een jeugdig publiek. Vaak hadden de afbeeldingen en de bijbehorende verhaaltjes een opvoedkundig of zelfs stichtelijk karakter, zodat de kleinen er nog wat van opstaken ook, maar er zijn ook verhalen waarin het moraliserende element nagenoeg ontbreekt. In de 19de eeuw kwam het steeds vaker voor, dat uitgevers speciaal voor hun centsprenten houtgravures of litho's lieten maken. Allengs werden de prenten ook meer en meer in reeksen gepubliceerd, om zo de kinderschaar tot verzamelen van hele series aan te zetten. Ook het exemplaar waarvan onze kerstprent een reproductie is, komt uit zo'n typisch 19de-eeuwse se rie: Prenten-magazijn voor de jeugd, en het is al nummer 103. Het aardige van onze prent is, dat ze het leven van een van de grote zonen van West- Graftdijk in beeld brengt: Bernard Nieuwentijdt, geboren in dat dorp in 1654 en gestorven in Purmerend in 1718. In moderne encyclopedieën zal men hem nauwelijks meer aantreffen, maar een 19de-eeuws biografisch woor- 119

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 3