Nadat de Rijper ijsclub en café Oudejans een joint venture waren aange gaan werd alles anders. Alle ballen waren vanaf dat moment van hout en gelijk in grootte en gewicht wat het spel wel een stuk eerlijker maakte. Het roemruchte rondje 'Jodenkerkhof' wordt haast nooit meer gelopen omdat, door de vele schaatsers (die door onwetendheid de ballen soms terug komen brengen), dit vaak tot gevaarlijke situaties leidt. Maar door de toenemende animo voor het spel zijn er vele 'nieuwe' rondje ontstaan, en er zijn zelfs al enkele Rijpers die zich 'wereldkampioen balgooien op het ijs' mogen noemen. Zo wordt er niet meer gestreden om een 'korsie' maar om een felbegeerde wisselbeker. Voor een knaak kan er de hele dag gegooid worden en hieruit blijkt dat er qua prijs, vergeleken met dertig jaar geleden, eigenlijk niet zoveel veran derd is, er van uitgaande dat maar weinig mensen tien rondjes achter elkaar lopen. De welhaast gevleugelde uitdrukkingen van weleer als 'an is winst', 'dun raken' en 'best an, buur' worden door de spelers van nu moeiteloos overgenomen en aangevuld met meer hedendaags jargon als 'niet Hargen' (geen land afsnijden) en 'een vrouwen rondje lopen' (kort rondje, door smalle slootjes). Slim gekozen is de plaats waar de ballen afgehaald moeten worden. Er staat geen mannetje meer in weer en wind op het ijs, maar de bar in het ca fé fungeert als afhaalbalie. De plaats waar de ballen ingeleverd moeten worden is ook hier waarna er meteen gelegenheid is om de vloeibare ver vanger van 'het korsie' te nuttigen. Het spel, zo is gebleken in de afgelopen decennia, heeft de tand des tijds moeiteloos doorstaan en zich steeds aangepast als nieuwe omstandighe den zich voordeden. Het is daarom ook zeer aannemelijk dat deze Rijper folklore over vijftig of honderd jaar nog steeds bestaat en het spel nog ge speeld wordt. Maar dan waarschijnlijk met behulp van een zakcomputer die, rekening houdend met de ijscondities en weer en wind, het meest gunstige traject uitstippelt terwijl per satelliet het aantal gooien wordt bijgehouden. Eric Berkhout 148

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 32