vroeg hij Jan Oldenburg: "Als jij me komt helpen, krijg je het boek". Jan, die inmiddels trouwplannen had, had op dat moment geen werkgever meer doordat zijn broer er geen twee getrouwde assistenten op na kon ouden. En zo heeft ons erelid Oldenburg de laatste fase van het bestaan van het Rijpertje mede gestalte gegeven. Dat deed hij niet alleen als zetter en druk ker. Jan: "Als de krant gedrukt was, hielp ik ook mee vouwen en bandjes erom doen, voor de postabonnees. Na het vouwen werd ik bezor ger, in De Rijp. In Graft waren het de kinderen van Stoop, de kruidenier; Jan en Greetje Stoop." Op zeker moment nam Hoogcarspel de drukkerij over van "De Drie Meren", in Middenbeemster. Helaas verloor daarna langzamerhand het Rijpertje zijn populariteit. Het leek wel of Hoogcarspel er niet veel zin meer in had. De doodsteek kwam doordat zijn bedrijf een grote klant kwijt raak te: de Nederlandse Wolfederatie, waarvoor hij het drukwerk verzorgde en wat voor driekwart het bestaan betekende van de drukkerij. Oorzaak van deze verliespost was de directiewisseling van de Wolfederatie. Intussen zagen veel Beemsterlingen, vooral de boeren, het samengaan van het Rijpertje met hun "Drie Meren", per 7 oktober 1949, als een per soonlijk verlies. Hoogcarspel werd er op aangesproken. Zijn antwoord was: "Als jullie een wrakke koe hebben, gaat ze naar de markt..." Het verhinderde intussen niet dat het in De Rijp kat achter kat regende van de bedankjes. De kreet "waar is de Rijper vaatdoek" verstomde. Hoogcarspel beëindigde de uitgave. Op 6 januari 1950 verscheen het laatste nummer van de Rijper Courant. De verslaggever-drukker-hoofdredacteur verklaarde aan zijn le zers dat hij niet de oudejaarsdag had willen gebruiken om het einde van zijn blad wereldkundig te maken "dat was er zo'n akelige tijd voor, maar nu wij het nieuwe jaar zijn ingegaan, moeten wij de toestand toch nuchter be kijken." En hij besluit: "De doodsklok over de "Drie Meren" en de "Rijper Courant" luidt; het spijt ons, dat wij het moesten zijn, die daarvoor de op drachtgevers waren". Op dat moment van beëindiging bedroeg de abonne mentsprijs nog altijd niet meer dan 75 cent per kwartaal. Maar wel bij voor uitbetaling. En Jan Oldenburg? Hij was behalve zetter en drukker inmiddels onder meer voorzitter van de afdeling Purmerend van de Algemene Grafische Bond. Hij stapte over naar de Stadsdrukkerij van Amsterdam en werd zo au tomatisch ambtenaar. Nooit meer vouwen, plakken en bezorgen. Maar wel een hoofd vol herinneringen en een map vol oude Rijpertjes als tastbaar bewijs dat het Rijper nieuws zijn eigen geschiedenis heeft en een eigen rol heeft gespeeld in deze aflopende 20e eeuw. Cor Booy. 143

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 27