blad - laten we het gemakshalve zo maar even noemen - aanvankelijk geen advertenties uit De Rijp, het nummer 12 van dat jaar, verschenen op 22 maart, bevat een uitvoerig verslag van het schoolreisje van de school van Graft en de aankondiging dat de school te De Rijp voornemens was een schoolreisje te ondernemen naar het Kopje van Bloemendaal. En reken maar dat dat een reis naar het andere eind van de wereld was, voor de scholieren in die dagen zonder auto's en zonder Velsertunnel! Liet Hoogcarspel zijn "Rijpertjes" op vrijdagmiddag verschijnen met de datum van de zaterdag er op, Vogel had het zelfde kunstje op zijn repertoire door zijn krant op zaterdagmiddag de wereld van de Rijp en omstreken in te sturen, met de datum van de volgende zondag er op. Zo verscheen nummer 36 van de 8e jaargang op zondag 4 september 1898, en grotendeels gewijd aan de inhuldiging van koningin Wilhelmina, twee dagen daarna. Maar het vermeldde ook, vlak onder de eigen kop van het blad, de zomerdienstrege ling van de Noordhollandsche Stoomtram. Hoe lang Vogel zijn Rijper weekblad heeft gedrukt en/of gedistribu eerd, is niet bekend. Alleen de twee bovengenoemde exemplaren van het blad zijn in het archief van onze vereniging terechtgekomen. In dezelfde opbergdoos waarin de Rijper krantjes van Eisma worden bewaard. Eisma - voluit de firma A. Eisma, telefoon 1 in De Rijp - was de voorgan ger van G.J. Hoogcarspel. Hij had zijn drukkerij en boekhandel aan het Oosteinde, in het zelfde pand waar Hoogcarspel heeft geresideerd. Eisma is zijn wekelijkse nieuwsuitgave begonnen in de vorm van een "Wekelijksche Predikbeurtenlijst". Dat moet al voor de eerste wereldoorlog zijn geweest, want het exemplaar van zondag 10 juni 1917 in ons archief, heeft al het volgnummer 315. Daarin staan plaatselijke nieuwtjes: "Dinsdagmiddag pas seerde over ons dorp een vliegmachine in zuidoostelijke richting" en: "Het watergebrek doet zich thans belangrijk gelden; bijna alle bakken zijn leeg en de Kerkebak heeft nog slechts geringen voorraad; te Graft is de behoefte nog grooter; daar heeft men met vletten reeds voor rekening van het "Witte Kruis" water gehaald te Wormerveer". En: "Het uurloon der Timmermans knechts is verhoogd van 22 op 26 cent". De burgerlijke stand van De Rijp en Graft wordt er in vermeld, maar van de 10 advertenties zijn er 8 van Eisma zelf. De burgemeester (P.A.Romijn) maakt de nummers van de voor aardappelen, rijst, gort en bak- en braadvet geldende distributiebonnen bekend en bakker Oortwijn plaatst een adver tentie waarin hij meedeelt dat hij zijn zaak heeft gesloten, met dank aan de geachte clientèle voor het hem "zoo vele jaren geschonken vertrouwen". De drukkerij van Eisma was geen éénmanszaak. Cor Oldenburg, de broer van ons erelid Jan Oldenburg, kwam er als 14-jarige in dienst als leer- 137

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 21