Het Rijper Nieuws heeft zijn eigen geschiedenis. "Is de Rijper vaatdoek er al?" Dat was een vraag die in menig Grafter en Rijper gezin werd gesteld, in de jaren voor de tweede wereldoorlog. Die vraag had betrekking op "Het Rijpertje", zoals het "Rijper Nieuws- en Advertentieblad" van G.J. Hoogcarspel ook wel werd genoemd. Die twee koosnaampjes - want dat waren het eigenlijk - voor het eigen nieuwsblad voor De Rijp, Graft, O- en W-Graftdijk, Z- en N-Schermer, Beemster en Omstreken, zoals de onderkop vermeldde, waren bewijzen van de populariteit van dit week blad, dat vrijdagsmiddags op de deurmat placht te vallen. Het was welis waar op de daarop volgende Zaterdag gedateerd, maar die datum was alleen in overeenstemming met de dag waarop de postabonnees het door de brievenbus kregen. Bij het aflopen van deze eeuw kwam de gedachte naar boven dat de Rijper krant zijn opkomst, bloei en ondergang binnen deze eeuw had beleefd en dat dit artikel daarom op zijn plaats zou zijn in een Rijper terugblik op deze eeuw. Een en ander is echter niet in overeenstemming met de feiten. De Rijp had al een Rijper Courant in de vorige eeuw. Weliswaar werd die zeer waar schijnlijk gedrukt in Alkmaar, door een Alkmaarse ondernemer, want er stonden aanvankelijk alleen advertenties in van middenstanders uit Alkmaar en naaste omgeving, maar Boekhandel Vogel in De Rijp staat in de kop vermeld als de uitgever hier ter plaatse. Hij zal -denkelijk- de verkrijg baarheid en de zorg voor de verspreiding in De Rijp en omgeving op zich hebben genomen. Op de gevel van zijn winkel, in de Rechtestraat, prijkte het opschrift "Agentuur v.h. Nieuws v.d. Week", zoals op een oude foto nog is te zien. De onderkop van "zijn" krant vermeldt dat hij naast boekhandel ook "snelpersdruk" verzorgde. Boekhandel Vogel was gevestigd in het pand waar laatstelijk de snackbar in was gevestigd, die op vrijdagmorgen 13 (maart?) 1961 is verbrand. Vóór de snackbar was het slagerij Greuter en nog eerder de winkel van slager Bouk Knegt. Momenteel is het de open plek tussen dokter Renkema en de voormalige winkel van Borst. Er heeft tussen die eertijdse winkel van boekhandelaar en snelpersdrukker Vogel en de zaak van Borst nóg een winkelpand gestaan, wat oudere dorpsgenoten zich zullen herinneren als "De Zoete inval", van bakker Abercrombie en diens opvolger Nic van Voorst. Er hing begin deze eeuw een uithangbord waarop een vat honing was afgebeeld, waar een jongen op zijn kop indook. Vandaar: de zoete inval. Maar dit terzijde, als anecdotische aardigheid. Had in 1891, het jaar van de eerste jaargang van Vogel's Rijper nieuws- 136

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 20