Uithangborden Een uithangbord kan de naam en de functie van een gebouw aangeven en reclame maken voor de producten, die er worden verkocht. Voor deze functies werden ook gevelstenen gebruikt, met letters of voorstellingen be schilderde muren en geëmailleerde borden. Een uithangbord is een aan de gevel bevestigd bord, dat vaak dwars op de gevel aan een houten of smeedijzeren arm hangt. Op het bord is een voorstelling en/of een opschrift aangebracht. In tijden dat veel mensen nog niet konden lezen, moest de uitbeelding van de nering ook zonder tekst duidelijk zijn. Soms werden symbolen gebruikt: de gaper en de esculaap voor de drogist/apotheker; de gestreepte paal voor de kapper. Voor sommi ge beroepen was het verplicht een uithangteken te voeren. Dit gold voor barbiers, pruikenmakers, vroedvrouwen, geldwisselaars en wijnverkopers. In De Rijp hangt nog een aantal uithangborden, zoals bij de café restaurants 'Het Stadhuis van Amsterdam' en 'Het Wapen van Munster'. Meer nostalgisch zijn de uithangborden met 'Museum' (iets wat zeker geen eeuwen teruggaat!), 'Het Schippershuis' naast de Rijper sluis en (uiteraard in Graft) 'Het Wapen van Graft'. Een teruggekeerde variant op het oude uithangbord is de gaper van de drogist: de handelaar maakt zijn zaak herkenbaar en speelt tegelijkertijd in op de nostalgische waardering bij het publiek (Rechtestraat 7). Op veel plaatsen hebben de gevelstenen de uithangborden verdrongen. Dat kwam omdat men belasting ging heffen op de uithangborden, die voor de nauwe straten te groot en te hinderlijk waren. Natuurlijk speelde ook mee dat men steeds meer in steen ging bouwen. De moderne lichtbakken aan de winkel puien zijn de opvolgers van de vroegere uithangborden. De Friesche Boer Op oude foto's van de Eilandspolderdorpen zijn nog veel uithangborden te zien. Op de tentoonstelling zijn er nog twee aanwezig, die vroeger gevels in de Rijper Rechtestraat sierden: 'De Levensmiddelen' en 'De Friesche Boer'. Tegen de achterwand van de expositiezolder hangt het gevelbord van 'De Friesche Boer', afkomstig van het pand Rechtestraat 120/122. Het bord hing, vermoedelijk licht vooroverhellend, tegen de gevel. Op een oude foto is te zien, dat er naast dit bord twee 'suikerbroden' en een stapel 'kazen' uit hingen, uitgevoerd in hout en net echt beschilderd. De handelaar op het bord staat aan vreemde kust, achter zich de koopvaarder die zich met de kostbare waren naar het vaderland rept. Hij heeft in zijn hand een bosje ta bak, op de grond staat het suikerbrood, de rest van zijn handel zit in kist, 45

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 9