Deuren De entree is het visitekaartje van een gebouw en nodigt daarom extra uit tot verfraaiing. In de vorige eeuw werden huisdeuren vaak voorzien van gietijzeren sierroosters met bijvoorbeeld bloemversieringen, koeienkoppen (Raadhuisstraat 41, Graft) of paardenkoppen. Er liggen ook twee kopjes van een konings(?)paar, die waarschijnlijk ergens in Noord-Holland op een deurrooster hebben gezeten. Aan het eind van de vorige eeuw ontstonden smeedijzeren sierhekjes, waarmee het raam in de voordeur versierd èn be veiligd werd. Wat we ook vaak in de voordeur verwerkt zien, is de brieven bus. Ook zo'n detail weerspiegelt mode, smaak en rijkdom. Heel mooi zijn de drie getoonde brievenbussen in hun verschillende stijlen: één van gietij zer van omstreeks 1900, één van messing van iets later datum en één van keramiek van omstreeks 1930. Bovenlichten verschenen toen door de toenemende welvaart de kamers en gangen hoger werden. Daardoor kwam er ruimte tussen de deur en het plafond. Deze bovenlichten werden vaak mooier gemaakt, o.a. door sierlij ke traceringen, gietijzeren sierwerk, glas-in-loodraampjes of schilderwerk. Vooral de eerste twee versieringen komen voor. Bij de gietijzeren ornamen ten gaat het vooral om 'levensbomen'. Vier deuren. Vlnr. met gietijzeren sierrooster, met siersmeedwerk, met profilering in Empire- en Art Deco-stijl. Deze deuren zitten in de panden Westeinde 24 en 20, Schermerhom; Noordeinde 5, Noordeinde; Noordeinde 80, Groot-Schermer. 40

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 4